Logo Polskiego Radia
Print

Norwegia wstrzyma wypłatę Funduszy Norweskich Polsce?

IAR
Dariusz Adamski 28.07.2017 16:50
  • Lider norweskiej Partii Pracy zapowiedział, że jeśli wygra wybory, wstrzyma wypłatę Funduszy Norweskich dla Polski. Relacja Przemysława Gołyńskiego (IAR)
Lider norweskiej Partii Pracy Jonas Gahr Stoere zagroził Polsce odcięciem od tak zwanych Funduszy Norweskich
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnepixabay/CC0 License

Lider norweskiej Partii Pracy Jonas Gahr Stoere zapowiedział, że jeśli jego partia wygra wrześniowe wybory parlamentarne, a Polska nadal nie spełni warunków rządu Norwegii w sprawie dystrybucji tak zwanych Funduszy Norweskich, to zostanie od nich odcięta.

Stoere, którego partia prowadzi w ostatnich przedwyborczych sondażach, jest zaniepokojony sposobem w jaki Polska reformuje swój system prawny. Jego zdaniem narusza on fundamentalne zasady prawa obowiązujące w dzisiejszej Europie. W wypowiedzi udzielonej norweskiej agencji informacyjnej NTB, lider Partii Pracy odnosząc się do przekazywanej Polsce pomocy finansowej w ramach Funduszy Norweskich, powiedział, że "Norwegia nie może pozwolić na przekazywania tak dużych środków bez odpowiedniej kontroli". "Musimy to wyraźnie powiedzieć polskim władzom" - dodał.

Jonas Gahr Stoere nie wyklucza, że jeśli jego partia wygra nadchodzące wybory parlamentarne, to związku z sytuacją w Polsce, może on zrewidować dotychczasowe zasady udzielania przez rząd pomocy finansowej. W tej sprawie wyraził chęć współpracy z Unią Europejską.

Norweskie władze na razie wstrzymały wypłatę pomocy finansowej z Funduszy Norweskich po tym jak nie zgodzono się, by podziałem środków zajął się operator wskazany przez polski rząd. W ramach pomocy z Funduszy Norweskich Polska do 2021 roku ma otrzymać jeszcze 7,5 miliarda norweskich koron, czyli blisko 3,5 miliarda złotych.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt