Logo Polskiego Radia
Print

Rodzina 500+: ile program kosztował budżet państwa?

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 24.07.2017 18:09
Miesięczne wydatki budżetowe na realizację programu "Rodzina 500+" przekroczyły 2 miliardy złotych
Foto: materiały prasowe

Ze świadczeń korzystają prawie 4 miliony dzieci, wynika z podsumowania funkcjonowania programu w pierwszym półroczu 2017 r.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podsumowała funkcjonowanie programu "Rodzina 500+" w pierwszym półroczu.

W tym roku na realizację świadczeń wydano już 12 miliardów 94 miliony złotych. Chodzi o pieniądze na wypłatę świadczeń, ich obsługę i wydatki związane z pieczą zastępczą - poinformowała minister Elżbieta Rafalska.

Coraz więcej rodzin korzysta z programu "Rodzina 500+" także w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Rośnie również liczba świadczeń przyznawanych w formie rzeczowej. Nie są to jeszcze duże szacunki, ale stale wzrastają - zaznacza minister Rafalska. Takich świadczeń jest obecnie 1792, w styczniu było ich o 500 mniej. - To pokazuje sprawne działanie służb pomocy społecznej - uważa minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Od początku funkcjonowania programu, czyli od kwietnia zeszłego roku, do końca pierwszego półrocza tego roku, rząd przeznaczył na jego realizację ponad 29 miliardów 700 milionów złotych.

Trzeba złożyć nowy wniosek

A już od 1 sierpnia będzie można składać wnioski o dalsze wypłacanie świadczenia z programu "Rodzina 500+". Beneficjenci, którzy tego nie zrobią, stracą wsparcie.

Minister rodziny Elżbieta Rafalska liczy na to, że samorządy są przygotowane do przyjęcia i wydania decyzji dla około 4 milionów odbiorców tego świadczenia, tak aby zachować ciągłość wypłat. Jak zaznacza minister, jest to wyzwanie dla samorządów, które będą przyjmować zwiększoną liczbę dokumentów.

Minister Rafalska ma nadzieję, że odbiorcy świadczenia dostarczą dokumenty na czas, aby dostać pieniądze bez opóźnień. Termin został ujednolicony dla tych, którzy starają się o zasiłki rodzinne, świadczenie wychowawcze 500+, oraz ubiegają się o środki z Funduszu Alimentacyjnego.

Jak podkreśla minister rodziny - połączenie wniosków dla różnych świadczeń ma być ułatwieniem i dla urzędników, i dla rodzin.

- Po pierwsze rodzina nie będzie musiała dwukrotnie lub trzykrotnie iść aby składać wnioski, a obsługa tez nie bezie musiała wielokrotnie zajmować się tą samą rodziną (...) jesteśmy przekonani, że jest to ułatwienie - powiedziała Elżbieta Rafalska.

Wnioski także przez internet

Wszystkie potrzebne formularze zainteresowani znajdą w swoich gminach, w wyznaczonych środkach. Można też je będzie złożyć on-line poprzez: ministerialny Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS - Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz ePUAP - elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej.

Nowe obowiązki dla części beneficjentów

Główne założenia projektu pozostają bez zmian, choć w tym roku pojawią się też dla niektórych beneficjentów programu nowe obowiązki, tłumaczył w radiowej Jedynce Olgierd Podgórski z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- W przypadku osób, które osiągają przychody rozliczane zryczałtowanymi formami, czyli karta podatkowa, czy ryczałt ewidencjonowany, to tu jest nowość. Takie osoby będą musiały dołączyć zaświadczenie z urzędu skarbowego. Przy pozostałych dochodach osoby składają tylko wniosek, a gmina sama sprawdza dochody, łącząc się z urzędem skarbowym – mówi ekspert.

Ważna zmiana dla samotnych rodziców

Inna ważna zmiana dotyczy osób, które deklarują, że samotnie wychowują dzieci.

- Osoby samotne, aby otrzymać świadczenie 500+, będą musiały mieć zasądzone alimenty. Taka zasada obowiązuje w zasiłku rodzinnym od 13 lat, od początku systemu obowiązywania. Teraz wprowadziliśmy ją do programu „Rodzina 500+”. Ważne, że te osoby samotne, które nie mają zasądzonych alimentów z różnych powodów, powinny jak najszybciej pójść do sądu złożyć wniosek o powództwo alimentacyjne i bardzo ważne jest, żeby przy tym wniosku złożyły również wniosek o zabezpieczenie powództwa. Wówczas w terminie do 30 dni sąd takie zabezpieczenie wydaje. I to już będzie wystarczające do otrzymania świadczenia z programu „Rodzina 500+” – wyjaśnia Olgierd Podgórski.

Do programu „Rodzina 500+” można dołączyć w każdym momencie. Wniosek o świadczenie składa się raz do roku.

Program został wprowadzony 1 kwietnia 2016 r. Podstawowym kryterium do przyznania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko jest kryterium dochodowe, które nie może przekroczyć 800 zł na osobę w rodzinie bądź - jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne - 1200 zł. Na drugie i kolejne dziecko świadczenie to nie jest uzależnione od dochodu rodziny.

IAR/Jedynka/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt