Logo Polskiego Radia
Print

Uber zwycięża w sądzie. Precedensowy wyrok

PR dla Zagranicy
Dariusz Adamski 20.03.2017 13:09
Krakowscy samorządowcy, przegrali walkę z kierowcami jeżdżącymi dla Ubera - pisze "Rzeczpospolita"
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnepexels/CC0 License

Krakowscy urzędnicy, którzy wydali wojnę kierowcom korzystającym z aplikacji Uber przegrali z wymiarem sprawiedliwości. Jak ustaliła "Rzeczpospolita" Sąd Rejonowy w Krakowie umorzył postępowanie w sprawie kierowcy korzystającego z aplikacji, która pozwala na łączenie przewoźników z pasażerami.

To pierwszy taki wyrok w Polsce. Sąd przychylił się do argumentów obrony, która podnosiła brak uprawnień prezydenta Krakowa do występowania w charakterze oskarżyciela publicznego. Ponadto w ocenie sądu krakowscy urzędnicy nie dysponują uprawnieniami do kontrolowania kierowców korzystających z aplikacji.

Orzeczenie krakowskiego sadu może być skuteczną linią obrony dla Ubera w Polsce. Gazeta przypomina, że środowisko taksówkarskie wielokrotnie protestowało przeciwko działalności firmy z USA, zarzucając, że kierowcy korzystający z aplikacji jeżdżą bez wymaganych licencji, taksometrów czy oznakowań samochodu.

Uber działa w 640 miastach w 90 krajach świata. W Polsce pasażerowie za pomocą aplikacji podróżować mogą w 7 miastach. Wszędzie gdzie się pojawia, wzbudza szereg kontrowersji. W Polsce Uber zyskał aprobatę UOKiK, który w zeszłym roku stwierdził, że Uber nie łamie zasad o uczciwej konkurencji.

Wyrok krakowskiego sądu jest nieprawomocny, strony oczekują też na jego uzasadnienie.

Rzeczpospolita/dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt