Logo Polskiego Radia
Print

GUS: produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w górę

IAR
Dariusz Adamski 17.02.2017 14:53
Silny wzrost produkcji przemysłowej w styczniu, po raz pierwszy od dłuższego rośnie produkcja budowlano-montażowa
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnepixabay/CC0 license

Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 9 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,9 proc. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w styczniu rok do roku wzrosła o 11,4 proc.

GUS podał, że w styczniu tego roku produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 9 proc. w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku, kiedy notowano wzrost o 1,3 proc.

Produkcja przemysłowa w styczniu liczona miesiąc do miesiąca spadła o 1,9 proc., po spadku o 4,3 proc. w grudniu.

Analitycy spodziewali się w styczniu wzrostu produkcji rok do roku o 7,3 proc., a miesiąc do miesiąca spadku o 3,8 proc.

Jak czytamy w komunikacie GUS, produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła rdr o 4,1 proc., a mdm spadła o 0,2 proc.

- W stosunku do stycznia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 30 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 30%, wyrobów farmaceutycznych - o 22,1%, metali - o 16,8%, maszyn i urządzeń - o 16,3%, papieru i wyrobów z papieru - o 13,3%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz chemikaliów i wyrobów chemicznych - po 13,2%, wyrobów z metali - o 12,2%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych oraz artykułów spożywczych - po 11,9% - czytamy w komunikacie.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu ze styczniem ub. roku, wystąpił w 4 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 9,1%, w produkcji napojów - o 2,7% oraz urządzeń elektrycznych - o 1,7%, podano także.

- W porównaniu ze styczniem ub. roku wzrost produkcji odnotowano w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 5,7% i w podmiotach specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 4,6%, a spadek w jednostkach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 4,4% - czytamy dalej.

Sprzedaż detaliczna wzrosła o 11,4% r/r

Sprzedaż detaliczna w styczniu br. wzrosła o 11,4 proc. w porównaniu do stycznia 2016 roku, po wzroście o 6,4 proc. w grudniu ub.r. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu do grudnia 2016 r. sprzedaż detaliczna w styczniu spadła o 22,1 proc.

Konsensus przygotowany przez PAP wskazywał na wzrost o 7,9 proc. w ujęciu rocznym, zaś w ujęciu miesięcznym - na spadek o 24,6 proc.

Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 9,6 proc. rok do roku.

- W styczniu 2017 r. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 9,6% (wobec wzrostu o 6,1% przed miesiącem oraz o 3,2% w styczniu 2016 r.). W porównaniu z grudniem ub.r. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 22,3% (wobec spadku przed rokiem o 24,9%) - czytamy w komunikacie.

IAR, PAP , ISB

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt