Logo Polskiego Radia
Print

Parlament Europejski za przyjęciem umowy UE-Kanada

IAR / PAP
Dariusz Adamski 15.02.2017 12:43
  • Parlament Europejski poparł w głosowaniu umowę gospodarczo-handlową między Unia Europejską i Kanadą. Relacja Andrzeja Gebera (IAR)
Parlament Europejski poparł w głosowaniu umowę gospodarczo-handlową między Unią Europejską i Kanadą - CETA
Przed budynkiem Parlamentu Europejskiego i w wielu miastach Europy odbyły się demonstracje przeciwników umowy CETAPrzed budynkiem Parlamentu Europejskiego i w wielu miastach Europy odbyły się demonstracje przeciwników umowy CETAPAP/EPA/PATRICK SEEGER

Skutkiem porozumienia będzie między innymi zniesie ceł na większość towarów i usług.

Po niemal sześciu latach negocjacji porozumienie pomiędzy Unią i Kanadą podpisane zostało w ubiegłym roku. Nie mogło jednak wejść w życie bez aprobaty Parlamentu. Kanada jest najwyżej rozwiniętą gospodarką, z jaką Unia dotychczas zawarła umowę o wolnym handlu. Porozumienie ma przełomowy charakter. Zakłada się, że zdecydowanie wpłynie na zwiększenie wzajemnych obrotów handlowych, usług oraz inwestycji. Szacuje się, że eksport wzrośnie o 20 procent.

Porozumienie przewiduje między innymi, zniesienie ceł na większość towarów, otwarcie hermetycznego dotychczas kanadyjskiego rynku przetargów publicznych. Spory pomiędzy inwestorami a państwem rozstrzygać ma Sąd Inwestycyjny. W celu utrzymania lepszej kontroli nad międzynarodowymi korporacjami, kraje będą miały prawo stosowania własnych przepisów.

Ponadto Parlament przyjął porozumienie o Partnerstwie Strategicznym pomiędzy Unią i Kanadą, które wzmocnić ma współpracę w ramach polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, przeciwdziałaniu terroryzmowi. Umowa reguluje też relacje w zakresie kultury i badań naukowych.

IAR/dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt