Logo Polskiego Radia
Print

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przyjęta

IAR / PAP
Dariusz Adamski 14.02.2017 19:02
  • Rząd przyjął uchwałę w sprawie Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, zwanej potocznie planem Morawieckiego. O szczegółach, Sylwia Białek (IAR)
Rząd przyjął uchwałę ws. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ponad 2 bln zł na wydatki rozwojowe do 2020 r.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnepexels

Rząd przyjął uchwałę w sprawie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zwanej potocznie planem Morawieckiego. Poinformował o tym na konferencji prasowej wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, który przewodniczył pracom rządu pod nieobecność premier Beaty Szydło.

Mateusz Morawiecki, wicepremier oraz minister finansów i rozwoju, nie krył radości z powodu przyjęcia uchwały. - Bardzo się cieszę przede wszystkim, że tutaj dobrnęliśmy do momentu, w którym te 316 stron, które znajdują się w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zostały uzgodnione między wszystkimi stronami, język i sformułowania zostały przyjęte przez wszystkich - powiedział Mateusz Morawiecki.

To pierwszy krok...

Zaznaczył, że jest to "pierwszy krok na drodze do realizacji strategii", którą rządzący zaczęli wdrażać już jakiś czas temu, wraz z przyjęciem Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wicepremier podkreślał, że dzięki tym rozwiązaniom rozpoczęto bardzo wiele inwestycji. - Mogę z tych 316 stron wymienić na jednym oddechu prawie 316 inwestycji, które zrobiliśmy już - powiedział szef resortów finansów i rozwoju.

Mamy szybkie odbicie w górę inwestycji

Mamy w IV kwartale 2,7 proc. wzrostu gospodarczego i mamy bardzo szybkie odbicie w górę inwestycji, odbicie wzrostu gospodarczego - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki we wtorek na konferencji po posiedzeniu rządu, który przyjął Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Podkreślił, że jest niezwykle szczęśliwy, że "wzrost gospodarczy idzie w tym kierunku".

Jak podał Morawiecki, na wszystkie programy społeczne rząd wydał w zeszłym roku 40 mld zł więcej niż poprzednicy, a w tym roku - 50 mld zł więcej, zaś "w ślad za redukcją wieku emerytalnego będzie to 60 mld zł więcej".

- To wszystko musi się zmieścić w ramach programu uszczelniania, profesjonalizowania naszej obsługi podatkowej. Wspominam o tym, bo w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju była pułapka, którą nazwaliśmy pułapką słabości instytucjonalnej. A ona tak naprawdę dotyczyła tego, że mamy słabość w uszczelnianiu systemu podatkowego - powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że za 6-9 miesięcy będzie można stwierdzić, czy "te wielomiliardowe programy społeczne i programy rozwojowe, gospodarcze będą zaabsorbowane w ramach budżetu, w ramach deficytu budżetowego, jaki obiecaliśmy".

Wymienił też wszystkie pięć pułapek, które ujęto w Strategii, jako te, które stoją na drodze do zrównoważonego rozwoju naszego kraju: pułapka demograficzna, pułapka słabości instytucji, pułapka średniego rozwoju (cały nasz model gospodarczy, który zmieniamy), pułapka rozwoju zależnego, czyli zmniejszenie uzależnienia rozwoju od prywatyzacji i pułapka przeciętnych produktów.

Do 2020 r. ponad 2 bln zł na wydatki rozwojowe

Do 2020 roku chcemy wydać ponad 2 biliony złotych na wydatki prorozwojowe - poinformował we wtorek wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Około 1,5 bln zł ma pochodzić ze środków publicznych; resztę resort chce pozyskać ze środków z sektora prywatnego - dodał.

- Przewidzieliśmy wykorzystanie ok. 1,5 bln złotych do roku 2020 ze środków publicznych i chcemy zmobilizować jeszcze środków z sektora prywatnego na realizację tych działań. W sumie do roku 2020 chcemy wydać ponad 2 biliony złotych na wydatki prorozwojowe - powiedział wiceminister rozwoju na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, który przyjął Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Zaznaczył, że Strategia obejmuje działania do roku 2020, ale daje również perspektywę do roku 2030.

Powiedział, że w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zaplanowano realizację 185 projektów strategicznych i flagowych. Zaznaczył, że realizację Strategii opisują 72 wskaźniki, a w sumie jest to 705 działań realizowanych przez różne instytucje. Dodał, że dokument pozwala na skuteczną realizację i monitorowanie realizacji Strategii.

Publikacja Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zostanie opublikowana najprawdopodobniej za dwa dni; na wtorkowym posiedzeniu rządu zgłoszono do niej bowiem kilka poprawek - poinformował wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Wiceminister pytany był na konferencji prasowej o to, czym różni się przyjęty we wtorek przez rząd dokument od tego, który był procedowany dwa tygodnie temu. Wówczas m.in. premier Beata Szydło zgłosiła - jak mówiła - do Strategii kilka zastrzeżeń.

- Ten dokument został wyszlifowany. Nawet jeszcze na dzisiejszej Radzie Ministrów zostało zgłoszonych kilka poprawek, ale są to bardziej poprawki stylistyczne - powiedział Kwieciński. - Nie ukrywamy, że zatrudniliśmy profesjonalnych dziennikarzy, lingwistów, którzy ten dokument przejrzeli - dodał.

- Myślę, że za jakieś dwa dni państwo ujrzycie jego ostateczną wersję, po wprowadzeniu dzisiejszych poprawek - zapowiedział wiceminister rozwoju.

Plan do 2020 roku

Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju obejmuje plan gospodarczy dla Polski do 2020 roku, z perspektywą na kolejne 10 lat. Plan zakłada, że dochód na jednego mieszkańca Polski w tym czasie sięgnie 80 procent średniej w Unii Europejskiej. W 2015 roku było to 69 procent. Plan wskazuje także na konieczność reform na rynku pracy i poprawy demografii. W najbardziej prawdopodobnym scenariuszu, w 2020 roku stopa zatrudnienia osób w wieku między 20. a 64. rokiem życia wyniesie do 71 procent, wobec 67,8 procent w roku 2015. Według analizy, ubędzie miejsc pracy w rolnictwie i przemyśle, wzrośnie zaś liczba miejsc pracy w sektorze usług, szczególnie na stanowiskach specjalistów. Utrzyma się popyt na wykwalifikowaną siłę roboczą, zmniejszy się z kolei zainteresowanie pracami prostymi, niewymagającymi wysokich kwalifikacji.

Plan zakłada wzrost stopy inwestycji, większą rolę handlu międzynarodowego i wzrost inwestycji polskich firm za granicą. Przedsiębiorcy, według założeń administracji, będą bardziej skłonni do przeznaczania pieniędzy na badania naukowe i rozwój.

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt