Logo Polskiego Radia
Print

Silne wsparcie dla polskich firm eksportowych

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 06.02.2017 12:50
Polska Agencja Inwestycji i Handlu będzie ściągać inwestycje ale i pomagać w ekspansji naszych firm za granicę
Foto: expo.gov.pl

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych odchodzi do lamusa. Teraz czas na Polską Agencję Inwestycji i Handlu. W piątek PAIiH została wpisana do KRS i oficjalnie rozpoczęła działalność.

Celem nowej agencji jest nie tylko ściąganie inwestycji do Polski, ale także pomoc w ekspansji naszych firm zagranicę. Agencja chce otworzyć 70 biur handlowych na całym świecie, już udało się otworzyć takowe np. Nairobi. To szczególnie ważne, bo od lat mówi się o tym, że musimy dywersyfikować nasz eksport - mówił na antenie Polskiego Radia, Maciej Stańczuk, wiceprezydent Pracodawców RP

- Nairobi to miejsce bardzo ciekawe z punktu widzenia polskiego biznesu. Działa tam już Ursus. Wszystko to było możliwe dzięki specyficznemu kredytowi, którego udzielił rząd polski. Dzięki temu kilka krajowych firm miało ułatwioną możliwość zaistnienie na tym trudnym rynku. Trudno wyobrazić sobie, żeby nasze firmy skutecznie konkurowały na przykład z przedsiębiorstwami chińskimi – przekonuje gość.

Potrzebujemy zagranicznych inwestycji

Jednocześnie agencja nie rezygnuje ze swojej pierwotnej misji, czyli wspierania inwestorów zagranicznych. A ci nadal są nam potrzebni - przekonuje ekspert.

- Potrzebujemy inwestycji zagranicznych ponieważ inwestycje biorą się z oszczędności, a polskie oszczędności publiczne nie istnieją, bo od początku transformacji mamy permanentny deficyt budżetowy, a oszczędności prywatne są najniższe w Unii Europejskiej. W takiej sytuacji, żeby się szybko rozwijać musimy korzystać z zagranicznych oszczędności – dodaje.

W tym roku budżet Agencji wyniesie 36 milionów złotych. Docelowo ma być to 200 mln.

polskieradio.pl/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt