Logo Polskiego Radia
Print

Ukraińcy w Polsce też z płacą minimalną?

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 21.12.2016 16:51
Od przyszłego roku wzrośnie najniższa płaca. Rząd chce aby Ukraińcy też korzystali z płacy minimalnej w Polsce
pixabay.com/Public Domain CC0

Od przyszłego roku najniższe wynagrodzenie podniesione zostanie o 150 zł w porównaniu z tegorocznym, czyli wzrośnie do 2 tys. zł.

Trwają także prace nad uszczelnianiem systemu zatrudniania obcokrajowców w naszym kraju. Chodzi o stosowanie wobec nich stawki godzinowej i płacy minimalnej.

Jak podkreślił w rozmowie z IAR wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, resort pracuje obecnie nad wprowadzeniem dyrektywy sezonowej, która dotyczy państw trzecich.

Chodzi zwłaszcza o obywateli Ukrainy, którzy zapełniają luki na naszym rynku pracy.

Minister przypomniał, że obecnie obowiązuje w Polsce uproszczony system zatrudniania osób z państw trzecich na podstawie oświadczeń i Ukraińców pracujących czy to w rolnictwie, czy w budownictwie czy w usługach wciąż przybywa.

Rząd chce, aby Ukraińcy pracowali na polskich warunkach: z płacą godzinową i minimalną

Dodał, że jest wiele przypadków wystawiania przez pracodawców oświadczeń o zatrudnieniu cudzoziemca ale nie oznacza to, że ten obywatel na przykład Ukrainy podejmuje pracę w Polsce - albo zatrudniany jest w szarej strefie albo wyjeżdża dalej - zaznaczył minister Szwed.

Dodał, że trzeba znaleźć takie rozwiązania, by te osoby chciały rzeczywiście pracować u nas i były zatrudniane w godnych warunkach z wynagrodzeniem takim, jakie obowiązuje w Polsce.

Od nowego roku minimalna płaca ma wynosić 2 tysiące złotych a stawka godzinowa 13 złotych - przypomniał minister.

Rząd chce zachęcić Ukraińców na dłuższe pobyty w Polsce

Zaznaczył, że ważne jest również stworzenie zachęt, szczególnie dla obywateli Ukrainy, by decydowali się na dłuższe pobyty, w tym na pobyty stałe. Szczególnie cenni są pracownicy wysoko kwalifikowani, gdyż brakuje nam wielu fachowców. Stąd prace nad ułatwieniami w tym kierunku.

Poza tym studiujący u nas obcokrajowcy nie mają już w tej chwili problemu, by bezpośrednio po uzyskaniu dyplomu podjąć pracę w Polsce - wyjaśnił minister Szwed.

Z przybliżonych danych resortu rodziny i pracy wynika, że do listopada w urzędach pracy zarejestrowano 1 milion 13 tysięcy oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. 96 procent tych oświadczeń dotyczyło Ukraińców.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt