Logo Polskiego Radia
Print

Prezydent podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny

IAR / PAP
Dariusz Adamski 19.12.2016 13:18
  • Obniżenie wieku emerytalnego z podpisem prezydenta - o szczegółach, Karol Darmoros (IAR)
Ustawa przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn
Prezydent Andrzej Duda, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda po podpisaniu przez prezydenta ustawy obniżającej wiek emerytalny. Prezydent Andrzej Duda, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda po podpisaniu przez prezydenta ustawy obniżającej wiek emerytalny. PAP/Jacek Turczyk

Po uroczystym podpisaniu aktu w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda przypomniał, że były premier Donald Tusk w 2011 roku obiecywał, że rząd PO-PSL nie będzie dążył do podwyższenia wieku emerytalnego, co jednak później uczynił. Prezydent powiedział też, że obniżenie wieku emerytalnego było jednym z jego najważniejszych zobowiązań z okresu kampanii wyborczej. – Na wszystkich moich spotkaniach słyszałem od przyszłych wtedy wyborców jedno: proszę obniżyć wiek emerytalny – powiedział prezydent.

Andrzej Duda dodał, że podpisana przez niego ustawa jest odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa. – Wybór pozostawiony jest każdemu pracownikowi w zależności od tego jak widzi swoje dalsze życie, jakie ma plany i czym chce się zająć – powiedział prezydent.

Podpisanie ustawy chwalili obecni w Pałacu: minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz przewodniczący Solidarności, Piotr Duda.

Minister Rafalska mówiła, że rząd realizuje obietnice wyborcze PiS. Przypomniała, że ta partia obiecywała obniżenie wieku emerytalnego tuż po tym jak poprzedni rząd go podwyższył.

Szef Solidarności przypomniał, że 5 lat temu jego związek zebrał około miliona podpisów pod referendum w sprawie obniżenia wieku emerytalnego. – Mogę powiedzieć tym wszystkim, którzy złożyli podpis pod inicjatywą w sprawie referendum, że zadanie żeśmy wykonali – mówił. Lider Solidarności dodał, że dziś to pracownik będzie decydował o tym kiedy ma przejść na emeryturę, a nie polityk.

Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci. Podnoszony jest stopniowo. Według poprzedniej ustawy, kobiety miały go osiągnąć w 2040 roku, a mężczyźni w 2020.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt