Logo Polskiego Radia
Print

Forum Gospodarcze Polska - Senegal

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 27.10.2016 18:15
  • Prezydent Andrzej Duda, powiedział podczas otwarcia, że Senegal jest bramą do Afryki.mp3
Prezydenci Polski i Senegalu otworzyli spotkanie przedsiębiorców z obu krajów
Andrzej Duda und Macky Sall in Warschau

Andrzej Duda und Macky Sall in Warschau Foto: polskieradio.pl

Forum Gospodarcze Polska-Senegal ma poprawić wzajemną wymianę handlową i zwiększyć inwestycje.

Prezydent Andrzej Duda, powiedział podczas otwarcia, że Senegal jest bramą do Afryki. Dodał, że kraj ten jest jednym z najbardziej stabilnych w tej części świata. Według Andrzeja Dudy polskie firmy mogą pomóc Senegalczykom w modernizacji rolnictwa czy przetwórstwa żywności. Polskie doświadczenia z branży górniczej, zdaniem prezydenta, mogą także przysłużyć się senegalskiemu sektorowi wydobywczemu.

Andrzej Duda przypomniał, że polskie firmy są już obecne w tym afrykańskim kraju. Mówił między innymi o inwestycji Grupy Azoty w kopalnię fosforytów w Senegalu. Prezydent liczy, że wymiana handlowa między oboma krajami będzie rosła szybciej niż obecnie.

Prezydent Senegalu, Macky Sall podczas swojego wystąpienia powiedział, że dzięki swojemu geograficznemu położeniu Senegal jest blisko zarówno Europy, jak i Ameryki. Według niego, dzięki inwestycjom w tym kraju można też zyskać dostęp do około 300 milionów konsumentów w Afryce Zachodniej. Macky Sall przypomniał, że w jego kraju odkryto niedawno złoża gazu i ropy naftowej. Gospodarczymi priorytetami Senegalu są rozwój infrastruktury transportowej, rolnictwa, turystyki czy eergetyki.

Z informacji polskiej administracji wynika, że potencjalna współpraca mogłaby dotyczyć przemysłu wydobywczego, rolnictwa turystyki transportu czy przemysłu chemicznego.

Obroty handlowe między Polską i Senegalem w ubiegłym roku sięgnęły ponad 70,5 miliona dolarów. Przedsiębiorcy znad Wisły sprzedali tam towary wartości ponad 43 milionów dolarów. W tym samym czasie import z tego kraju wyniósł około 27 milionów dolarów.

Z raportu "African Economic Outlook 2016” wynika, że wzrost gospodarczy w Senegalu w roku 2017 ma wynosić 6,5 procent. Do Senegalu z Polski eksportowane są: (kategorie i dane - GUS): przetwory ze zbóż, mąki, (skrobi lub mleka), pieczywa cukiernicze (24,5 milionów dolarów), siarka, ziemie i kamienie, materiały gipsowe, wapno i cement (3,6 milionów dolarów), paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji, substancje bitumiczne, woski mineralne (2,9 milionów dolarów), nawozy (2,9 milionów dolarów), papier i artykuły z masy papierniczej (1,3 milionów dolarów).

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt