Logo Polskiego Radia
Print

Budżet na rok 2017 optymistyczny ale oparty na realiach

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 19.10.2016 21:40
  • W Sejmie rozmawiano o budżecie.mp3
Posłowie rozpoczęli prace nad projektem budżetu. Zakłada on wzrost gospodarczy na poziomie 3,6 procent
Foto: polskieradio.pl

Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki mówił w Sejmie, że w przyszłorocznym budżecie najważniejsze będzie utrzymanie dyscypliny budżetowej i zapewnienie środków na świadczenia społeczne. Posłowie rozpoczęli prace nad projektem budżetu na rok 2017.
Projekt zakłada wzrost gospodarczy na poziomie 3,6 procent, wzrost wskaźnika cen na poziomie 1,3 procent , a wysokość średniorocznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - 4263 złote. Dochody budżetu mają wynieść 326 miliardy złotych, a deficyt 59,4 miliarda złotych. Wydatki zaplanowano na ponad 384 miliardy złotych. W budżecie założono, że płace wzrosną o 5 procent.
Wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział w Sejmie, że budżet na przyszły rok zapewni bezpieczeństwo finansowe państwa, a jednocześnie rozwój gospodarczy. "Konstruujemy budżet nie dla wskaźników, ale dla ludzi; przedsiębiorców, klientów, rolników, pacjentów" - mówił wicepremier. Minister finansów i rozwoju zapowiada wzrost wydatków na rzecz polskich rodzin - to łącznie prawie 40 miliardów złotych, w tym 23,6 miliarda na program Rodzina 500 plus.
Wicepremier podkreślił, że deficyt budżetowy będzie o jedną dziesiątą procenta niższy, niż w roku bieżącym. Przypomniał, że w roku 2010 deficyt budżetowy wyniósł 108 miliardów złotych.

IAR/ho

tags: budżet, Sejm
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt