Logo Polskiego Radia
Print

Są rozwiązania dla górnictwa

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 06.05.2014 17:51
  • Szczyt węglowy
Na szczycie węglowym przyjęto rozwiązania mające pomóc górnictwu.
Wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska, premier Donald Tusk, wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz oraz wojewoda śląski Piotr Litwa , foto: PAP/Andrzej Grygiel

Na szczycie węglowym przyjęto rozwiązania mające pomóc górnictwu. Poinformował o tym po obradach premier Donald Tusk.

Po zakończeniu obrad w Katowicach premier podkreślił, że trzeba promować i chronić polski węgiel jako podstawę bezpieczeństwa energetycznego.Dodał, że ważne jest, iż w czasie szczytu udało się znaleźć wspólny język między menedżerami, związkowcami a rządem. Tusk podkreślił, że spółki węglowe i energetyczne nie powinny dążyć tylko do zwiększania zysku, ale też do uzyskania synergii z systemem energetycznym. Dodał, że w górnictwie nie mogą też pracować niekompetentni menedżerowie, którzy objęli stanowiska dzięki powiązaniom politycznym lub towarzyskim.

Szef rządu powiedział, że powołany przez niego zespół ma 30 dni na przygotowanie rekomendacji dla Kompanii Węglowej. Następnie powstanie program naprawczy. Premier podkreślił, że nie można zakazać importu węgla z zagranicy. MSW zbada jednak, czy nie dochodzi przy tym do nadużyć. Należy też zwracać większa uwagę na jakość sprowadzanego węgla.

Premier pozytywnie ocenił pomysł tworzenia państwowych składów węgla. Jego zdaniem, mogłoby to zapobiec nieuzasadnionemu podnoszeniu cen. Tusk zapowiedział, że w ciągu miesiąca powstanie raport o imporcie energii elektrycznej. Ma on ujawnić, czy nie dochodzi przy tym do nieprawidłowości.

Tusk zapowiedział, że MSW i podległe mu służby przygotują w ciągu miesiąca raport o nadużyciach w obrocie węglem. Rząd zbada też, czy system zamówień publicznych nie prowadzi do zawyżania cen towarów sprzedawanych kopalniom. Premier zapowiedział także sprawdzenie, czy obciążenia fiskalne, nakładane na górnictwo, nie są za duże.

Donald Tusk umówił się na kolejne spotkania z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Pierwsze odbędzie się 16 maja. Związkowcy, podobnie jak menedżerowie i eksperci, będą też uczestniczyć w przygotowaniu nowelizacji ustawy o górnictwie, która ma wejść w życie w przyszłym roku.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt