Logo Polskiego Radia
Print

Tydzień na giełdzie

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 17.01.2014 19:03
  • Tydzień na giełdzie
Tomasz Jaroszek, dziennikarz ekonomiczny podsumowuje ostatnie dni na warszawskim parkiecie.
www.polskieradio.pl

Oprócz komentarza dotyczącego notowań Tomasz Jaroszek skomentował również sen o potędze władz rodzimego parkietu. Warszawska Giełda Papierów Wartościowych chce osiągnąć dominującą pozycję w regionie. To główny cel zaprezentowanej strategii Giełdy na lata 2014-2020.

Prezes GPW Adam Maciejewski wyjaśnia, że ambicje zarządu spółki sięgają dalej niż dotychczasowe. Giełdzie już nie wystarczy bycie największym rynkiem lokalnym, celem jest osiągnięcie znaczącej pozycji w Europie Środkowej. Prezes spółki dopuszcza, że uda się to osiągnąć w partnerstwie, a może nawet po połączeniu z innymi giełdami.

Adam Maciejewski ma nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się zrealizować transakcję połączenia GPW z giełdą w Wiedniu. Mówiąc o dalekosiężnych planach prezes poinformował, że możliwa jest ekspansja giełdy w którymś z krajów afrykańskich.

GPW zamierza szczodrzej niż w poprzednich latach dzielić się swoimi zyskami z akcjonariuszami. Spółka zdecydowała ostatnio, że dywidenda będzie wypłacana z zysków całej grupy kapitałowej, a nie tylko samej Giełdy. To rozwiązanie zostanie utrzymane.

Z Tomaszem Jaroszkiem rozmawia Halina Ostas.

iar/kg

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt