Logo Polskiego Radia
Print

30-lecie Ośrodka Karta

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 16.02.2012 14:36
  • Alicja Wancerz-Gluza o początkach Ośrodka Karta
4 stycznia 1982 ukazał się pierwszy numer „Karty” - podziemnej gazetki będącej reakcją na wprowadzenie stanu wojennego
fot. Ośrodek Kartafot. Ośrodek Karta

Mija 30. rocznica rozpoczęcia działalności przez środowisko tworzące Ośrodek KARTA. 4 stycznia 1982 ukazał się pierwszy numer „Karty” - podziemnej gazetki będącej reakcją na wprowadzenie stanu wojennego. Po ukazaniu się, do sierpnia 1982, 19 numerów, „Karta” stała się niezależnym „książkowym” almanachem (7 numerów - do roku 1990), rezygnując z politycznej doraźności na rzecz pisma o człowieku. W 1987 roku redakcja zainaugurowała ogólnopolskie Archiwum Wschodnie. Po zmianie ustroju zalegalizowane zostały i dokumentacyjny ruch społeczny, i pismo - powstał Ośrodek KARTA. Trzecia odsłona „Karty”, od 1991 roku, - to obecny kwartalnik poświęcony historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, pismo o tożsamości.
Podczas obchodów 30. rocznicy w Domu Spotkań z Historią w Warszawie - zaprezentowana została książka założyciela i redaktora naczelnego „Karty” Zbigniewa Gluzy Odkrycie KARTY: niezależna strategia pamięci, przedstawiająca historię 30 lat KARTY, w tym działań kreujących strategię pamięci zbiorowej.

A o historii magazynu "Karta" i o dzisiejszych problemach Ośrodka Karta Michał Strzałkowski rozmawiał z jedną z założycielem pisma Alicją Wancerz-Gluzą.(ep)

Czytaj także
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt