Logo Polskiego Radia
Print

Uroczysta premiera filmu "Powstanie Warszawskie"

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 08.05.2014 13:47
  • Uroczysta premiera filmu "Powstanie Warszawskie"
Ponad stu powstańców wzięło udział w uroczystym pokazie filmu "Powstanie Warszawskie".
Foto: Wikipedia/domena publiczna

Film ten powstał z niemych, czarno-białych fragmentów powstańczych kronik, które zostały pokolorowane, podłożone zostały dialogi, a całość udźwiękowiono.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski podczas powitania gości mówił, że jest to film wyjątkowy z powodu formy jak i treści. Bohaterem tego filmu, podkreślał, jest całe miasto: żołnierze walczący na barykadach, sanitariuszki, ludzie budujący barykady czy kryjący się w piwnicach przed bombardowaniem. Jest to opowieść o Warszawiakach, którzy za wolność byli gotowi płacić najwyższą cenę.

Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz podczas gali podkreślała, że film "Powstanie Warszawskie" to dowód najwyższego byłych i obecnych polskich filmowców. Ten film, podkreślała dyrektor Instytutu, powstawał prawie 3 lata i jest dowodem na wielki talent i wielkie serce wszystkich, którzy przy nim pracowali. Agnieszka Odorowicz przypomniała, że z niewielkich fragmencików kronik powstańczych, powstał imponujący film - świadectwo tamtych tragicznych czasów.

Jeden z powstańców, który jest też bohaterem filmu, profesor Witold Kieżun pseudonim "Wypad" podkreślał, że film pokazuje niezwykłych ludzi i niezwykłe wydarzenie. Pokazuje - mówił profesor - powstańców 70. lat temu, zaangażowanych w "największy w dziejach ludzkości zryw walki o wolność".

Film na ekrany kin trafi 9 maja. Z Piotrem Śliwowskim, kierownikiem działu historycznego MPW, a także producentem wykonawczym filmu, rozmawia Przemysław Pawełek.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt