Logo Polskiego Radia
Print

Bieg na Monte Cassino

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 10.04.2014 22:22
  • Bieg na Monte Cassino
2014 biegaczy, w tym 1052 Polaków weźmie udział w biegu na Monte Cassino.
Polski Cmentarz Wojenny pod Monte CassinoPolski Cmentarz Wojenny pod Monte Cassinofot. Wikipedia/CC

Bieg odbędzie się 17 maja w przeddzień 70. rocznicy zdobycia przez 2. Korpus Polski pod dowództwem generała Andersa, klasztoru na wzgórzu Monte Cassino.

Bogusz Mamiński syn znakomitego polskiego biegacza, który jest koordynatorem biegu wyjaśnia, że te zawody to niezwykła lekcja historii. "Tam mona poczuć historię" - mówi Mamiński i dodaje, że uczestnictwo w takich zawodach to przejaw współczesnego patriotyzmu. Bogusz Maminski podziękował też, wszystkim, którzy zgłosili się do zawodów za to, że chcą w tak niezwykły sposób oddać hołd bohaterom 2 Korpusu Polskiego.

Biegacze, którzy wezmą udział w tych zawodach otrzymają miedzy innymi pamiątkowe medale ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Jakub Lutyk z biura prasowego IPN wyjaśnia, że ten bieg daje niezwykłą szansę na promocję polskiej historii za granicą. Lutyk wyjaśnia, że coraz mocniej w pamięci ludzi z zachodniej Europy zaciera się fakt, że Monte Cassino zdobyli Polacy, że była armia Andersa, która walczyła u boku aliantów. Dlatego ten bieg daje szanse, by te fakty przypomnieć.

Pamięć o żołnierzach 2. Korpusu Polskiego niezwykle cieszy weteranów armii generała Andersa - mówi major Antoni Łapiński. "Mnie bardzo cieszy, że są organizowane takie biegi i uroczystości. Ale najważniejsze jest to, że młodzież wciąż chce się dowiadywać i pamięta o Monte Cassino - to dla nas karpatczyków jest najważniejsze" - podkreślił weteran 2. Korpusu Polskiego.

A ideą biegu na 10 kilometrów jest właśnie uczczenie pamięci wszystkich żołnierzy, którzy polegli w walkach o wzgórze Monte Cassino i na całym szlaku armii Andersa.

W samym boju o wzgórze, zginęło 1052 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy spoczywają wraz ze swoim dowódcą generałem Władysławem Andersem na polskim cmentarzu położonym pomiędzy Mote Cassino i wzgórzem „593”.

Materiał Katarzyny Gizińskiej.

IAR/KG

Czytaj także
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt