Logo Polskiego Radia
Print

Fabularne "Powstanie Warszawskie"

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 01.08.2013 16:49
  • Jan Ołdakowski o filmie "Powstanie Warszawskie"
„Powstanie Warszawskie" to pierwszy na świecie film zmontowany z materiałów dokumentalnych.
Kadr z filmu "Powstanie Warszawskie"Kadr z filmu "Powstanie Warszawskie"Foto: materiały prasowe

Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskieto obchodzimy raz w roku, ale prace nad upamiętnianiem tego historycznego wydarzenia trwają nieustannie. Spisywanie wspomnień żyjących powstańców, konserwacja zachowanych materiałów i dokumentów... Zwykle tym zajmują się historycy i eksperci. Tym razem jednak Muzeum Powstania Warszawskiego postanowiło wykorzystać zebrane kroniki filmowe i stworzyć z nich pełnometrażowy film fabularny. Zdjęcia są kolorowe, postaci autentyczne, tylko historia jest tak opowiedziana, aby w pełni pokazać dramat tamtych wydarzeń.

Fabularne "Powstanie Warszawskie"

„Powstanie Warszawskie" to pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego, 6 miesięcy pracy, zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, również urbanistów, varsavianistów i historyków, 1000 godzin konsultacji kolorystycznych, 1200 ujęć, 1440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji, 112.000 wybranych klatek, 648.000 minut rekonstrukcji, 22.971.520 megabajtów danych -- to tylko niektóre liczby pozwalające uświadomić sobie, choćby częściowo, ogromny nakład pracy i środków włożonych w realizację projektu „Powstanie Warszawskie". Efektem jest 90 minut odbudowanego, pokolorowanego, ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.


O tym, czy trudno było podjąć pracę nad tak nowatorskim projektem z Janem Ołdakowskim, dyrektorem Muzeum, pomysłodawcą i jednym ze scenarzystów filmu "Powstanie Warszawskie" rozmawia Katarzyna Semaan.

KS/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt