Logo Polskiego Radia
Print

68. rocznica końca II wojny światowej

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 09.05.2013 19:16
  • Rozmowa z Michałem Likowskim z miesięcznika "Raport - Wojsko,Technika, Obronność"
Druga wojna światowa to największy i najtragiczniejszy konflikt zbrojny w historii świata.
fot. ot. Wiesław Chrzanowski/Wikimedia Commons/CC

Minęła 68. rocznica zakończenia drugiej wojny światowej. Michał Likowski, redaktor naczelny miesięcznika "Raport - Wojsko, Technika, Obronność" przyznał, że po ogłoszeniu przez Niemcy kapitulacji, Polska znalazła się w niezwykle trudnych realiach:
"Prawda jest taka, że my tej wojny nie wygraliśmy" - mówił Michał Likowski. Wyjaśnił, że druga wojna światowa, o czym się często zapomina, nie została sprowokowana tylko przez Niemcy, ale również przez Związek Sowiecki. Gdyby nie pakt Ribbentrop-Mołotow, prawdopodobnie do wybuchu wojny by doszło ale miałaby ona na pewno zupełnie inny przebieg, także dla Polski.
Michał Likowski przypomniał o tragicznych skutkach, jakie przyniosła naszemu krajowi druga wojna światowa. Jego zdaniem, gdyby wojna nie wybuchła, Polska wyglądałaby dziś diametralnie inaczej, o wiele bardziej pozytywnie, w każdym aspekcie życia. "Nastąpiło przerwanie ciągłości cywilizacyjnej: kulturowej, historycznej, naukowej. Ci profesorowie, którzy przetrwali wojnę zostali wcześniej czy później odsunięci od wpływu na nauczanie nowych pokoleń przez ćwierćinteligentów" - powiedział Michał Likowski.
Druga wojna światowa to największy i najtragiczniejszy konflikt zbrojny w historii świata. Według różnych szacunków zginęło w niej około 70 milionów ludzi, z czego 47 milionów ofiar to cywile.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt