Logo Polskiego Radia
Print

70 lat Armii gen. Andersa

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 05.10.2012 16:24
  • Dr Jarosław Gdański o Armii gen. Andersa.mp3
5 października mija 70. rocznica przyjęcia przez Iran, wówczas Persję, ponad 116 tysięcy polskich uchodźców, w tym około 20 tysięcy dzieci.
gen. Władysław Andersgen. Władysław Andersfot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Losy ludności cywilnej, która opuścia w dramatycznych okolicznociach Związek Sowiecki wraz z armią generała Władysawa Andersa, są tragicznym rozdziałem w historii Polski. Po raz pierwszy tak liczna grupa ludności polskiej znalazła się w odległych regionach świata: na Bliskim i Środkowym Wschodzie, w Indiach, Afryce, Meksyku i Nowej Zelandii.

30 lipca 1941 roku polski rząd w Londynie podpisał umowę z ZSRR, która w związku z tworzeniem polskiej armii w ZSRR, umożliwiła wyjazd zesłańców i ich rodzin z tego kraju. W 1942 roku wobec trudności ZSRR w zaopatrzeniu w dostawy żywności oraz uzbrojenia dla tej armii, alianci postanowili ewakuować żołnierzy z ich rodzinami oraz innych uchodźców z ZSRR do Iranu. Wyjechało wówczas do tego kraju 116 131 polskich obywateli, w tym blisko 20 tysięcy dzieci. O ich losach z hisotrykiem drem Jarosławem Gdańskim rozmawiała Joanna Kędzierska.

JK/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt