Logo Polskiego Radia
Print

68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 31.07.2012 21:17
  • Rozmowa z historykiem prof. Normanem Daviesem
63 dni powstańczego zrywu mieszkańców polskiej stolicy.
 Żołnierze Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego Żołnierze Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiegofot. Eugeniusz Lokajski/Wikimedia Commons/CC

Profesor Witold Kieżun, profesor Jerzy Regulski, Sławoimir Pietras oraz Stanisław Wyganowski - zostali honorowymi obywatelami Warszawy. W przeddzień 68 rocznicy wybuchy powstania warszawskiego i Dnia Pamięci Warszawy na Zamku Królewskim odbyła się uroczysta sesja rady miasta.
Dyplomy i odznaczenia wręczyła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W jej ocenie wspólną cechą nagrodzonych jest praca dla innych. Choć jak przyznał Gronkiewicz-Waltz większość dziś wyróżnionych tytułem honorowy obywatel jest po 90-tce, to ich wspólną cechą jest to, że kształtowało ich pojęcie służby i dostrzeganie potrzeb drugiego człowieka.
Profesor Witold Kieżun podkreślił, że jest wzruszony przyznanym wyróżnieniem. Jak mówił dla niego Warszawa jest symbolem dzielności, bo gdy we wrześniu 1939 roku kraj już był pod okupacją, Warszawa się broniła - aż do 28 września. "Warszawa jest pięknym miastem i dlatego kocham Warszawę" - zakończył profesor Kiezun.
Profesor Jerzy Regulski zaznaczył, że honorowe obywatelstwo Warszawy to wyjątkowe wyróżnienie. Każde wyróżnienie przyznane przez samorządowców ma specjalne znaczenie ponieważ utwierdza sens pracy przyznaje Regulski, ale wyróżnienie przyznane przez Warszawę ma niezwykłą moc - ponieważ jest od "mojego miasta" dodał profesor.
Sławomir Pietras podkreślił, że choć nie urodził się w Warszawie z tym miastem związał się na całe życie. Pietras przypomniał, że wywodzi się ze środowisk dla których pojęcie stolicy było niezwykłe i nieosiągalne. Jak przyznał Pietras udało mu się uniknąć błędu jaki zawsze robi prowincja w stosunku do stolicy czyli ciągle krytykuje. Sławomir Pietras dodał, że nigdy nie krytykował Warszawy.
Stanisław Wyganowski przyznał, że tytuł honorowy obywatel jest najważniejszym z wyróżnień jakie otrzymał.
Rada Warszawy przyznała także 25 nagród dla wybitnych warszawiaków działających na rzecz rozwoju stolicy, otrzymali je ludzie kultury, nauki i sztuki.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt