Logo Polskiego Radia
Print

Festiwal Filmowy "WATCH DOCS" ruszył w Warszawie

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 04.12.2018 15:10
  • Festiwal „WATCH DOCS” od czwartku w Warszawie [posłuchaj].mp3
Prawa człowieka na świecie podczas 18. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów WATCH DOCS
Dieudo Hamadi, tegoroczny laureat nagrody im. Marka Nowickiego
Dieudo Hamadi, tegoroczny laureat nagrody im. Marka Nowickiego Kadr z filmu/yputube/FIFFNamur

Filmy, dyskusje, spotkania z wyjątkowymi gośćmi - 6 grudnia rozpoczyna się 18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie”. To jeden z największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie, jest też najstarszym festiwalem filmów dokumentalnych w Warszawie. Prezentuje obrazy, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Pokazywane są one w Warszawie, a także na festiwalu objazdowym w czterdziestu polskich miejscowościach oraz w ramach festiwalu on-line. Rocznie ogląda je łącznie ponad sto tysięcy widzów.

W tym roku w konkursie WATCH DOCS, ocenianym przez międzynarodowe jury, startuje 14 nowych dokumentów. Oprócz festiwalowych pokazów nieodłącznym elementem imprezy są debaty i spotkania z gośćmi z całego świata – w tym roku będą to m.in. Chris Martin, reżyser głośnego dokumentu „W ostatniej chwili”, autor filmu "O ojcach i synach" Talal Derki oraz prof. Susan N. Herman, prezydent American Civil Liberties Union, największej amerykańskiej organizacji członkowskiej broniącej swobód obywatelskich.

Tegoroczną nagrodę imienia Marka Nowickiego, przyznawaną dokumentalistom za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie, otrzyma w tym roku Dieudo Hamadi. Nagroda jest przyznawana od 2003 roku przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, od 2006 roku jej patronem jest Marek Nowicki (1947 – 2003), współzałożyciel i wieloletni Prezes Fundacji, współtwórca Komitetu Helsińskiego w Polsce.

Z dyrektorem festiwalu WATCH DOCS Maciejem Nowickim rozmawia Ewa Plisiecka.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt