Logo Polskiego Radia
Print

Wystawa „Sąsiedzi” w centrum Warszawy

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 07.11.2018 09:00
  • Wystawa „Sąsiedzi” w centrum Warszawy [posłuchaj].mp3
Prace polskich i ukraińskich artystów na wystawie w ramach festiwalu „Warszawa w budowie”
Wystawa "Sąsiedzi" prezentuje prace polskich i ukraińskich artystówWystawa "Sąsiedzi" prezentuje prace polskich i ukraińskich artystówFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Idea sąsiedztwa we współczesnym świecie - to temat wystawy, zorganizowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Warszawy we współpracy z Centrum Badań nad Kulturą Wizualną w Kijowie z okazji 10. edycji festiwalu "Warszawa w budowie". Ekspozycję w dawnym pawilonie Cepelii w centrum stolicy można oglądać do 11 listopada. Wystawa "Sąsiedzi" składa się z ponad 20 prac artystów ukraińskich i polskich. Ukazuje wieloaspektowy obraz stosunków sąsiedzkich z punktu widzenia migrantów przybyłych do Polski zza wschodniej granicy. Ich różnorodne doświadczenia są punktem wyjścia do wypowiedzi artystycznych.

Punktem wyjścia dla współpracy Warszawy i Kijowa jest mural Oksany Briuchoweckiej na jednej z wewnętrznych ścian budynku. Barwy flag Polski i Ukrainy mieszają się w nim, tworząc wypadkową kolorów, na tle której widoczne są pierwsze słowa hymnów narodowych obydwu krajów: „Jeszcze nie zginęła” – przetłumaczone na język angielski.

Z kuratorem wystawy ze strony Muzeum Sztuki Nowoczesnej Szymonem Maliborskim rozmawia Ewa Plisiecka.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt