Logo Polskiego Radia
Print

Premiera książki "Polski El Greco" Katarzyny Kowalskiej

IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.10.2018 13:28
  • Do księgarń trafiła książka "Polski El Greco” Katarzyny Kowalskiej. Relacja Małgorzaty Jędrzejczyk (IAR)
Autorka opisuje historię znalezienia w 1964 roku w wiosce Kosów Lacki na Podlasiu dzieła mistrza z Toledo
PRdZ/Dariusz Adamski

„Polski El Greco” to reportaż literacki autorstwa Katarzyny J. Kowalskiej przedstawiający historię odkrycia „Ekstazy św. Franciszka” pędzla El Greca na plebanii w Kosowie Lackim na Mazowszu. - Ta historia zapiera dech w piersiach. To gotowy scenariusz na film - przyznała autorka książki.

Obraz El Greco został ponad 50 lat temu odnaleziony przez dwie pracownice Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk: Izabellę Galicką i Hannę Sygietyńską, które inwentaryzowały zabytki na Mazowszu i Podlasiu. Sygietyńska i Galicka odkryły obraz w 1964 roku w Kosowie Lackim (woj. mazowieckie) na plebani u miejscowego księdza.

Bohaterka książki, historyk sztuki Izabella Galicka powiedziała, że obraz zauważyła przy pracach związanych z inwentaryzacją dzieł sztuki. Prace prowadziła wraz Hanną Sygietyńską i kilkuosobowym zespołem, w ramach badań Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Badania i konserwacja obrazu potwierdziły przypuszczenia, że pod trzema warstwami przemalowań ukryta była oryginalna sygnatura El Greca.

- Ta historia zapiera dech w piersiach; gdyby ktoś chciał zrobić z niej film fabularny jestem pewna, że byłby to najchętniej oglądany film fabularny w kinach w danym roku. Jeszcze nikt takiej historii nie wymyślił, a ona zdarzyła się naprawdę, w Polsce na maleńkiej plebanii - powiedziała Kowalska. Dodała, że tematem zainteresowała się przy okazji przygotowywania reportaży dla TVP. - Za każdym razem, kiedy wracałam do tej historii czułam, że ona jest niewyczerpana, że jest bardzo dużo fantastycznych artykułów prasowych, wierszyków satyrycznych, różnego rodzaju dokumentów, które można wykorzystać w większej publikacji i przedstawić kompleksowo tę niezwykłą historię - wyznała autorka.

Izabella Galicka wraz Hanną Sygietyńska odnalazły obraz podczas prac, które prowadziły w ramach badań Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Badania i konserwacja obrazu potwierdziły ich przypuszczenia, że pod trzema warstwami przemalowań ukryta była oryginalna sygnatura El Greca.

Obraz przetrwał do dziś. Znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Do 22 listopada można tam obejrzeć wystawę dzieł El Greca, które przywieziono do Polski z Toledo, Walencji i Wiednia.

Książka "Polski El Greco" powstała dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronatem honorowym publikację objęły: Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Muzeum Diecezjalne w Siedlcach.

PAP/IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt