Logo Polskiego Radia
Print

Nowoczesność dziś i sto lat temu

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 13.09.2018 14:41
  • Jak mówi dyrektor Instytutu Pileckiego, Wojciech Kozłowski, projekt ma łączyć narody i tradycję, umożliwiając lepsze zrozumienie współczesności [posłuchaj]
Instytut Pileckiego realizuje polsko-niemiecko-izraelski projekt interdyscyplinarny, który ma łączyć narody i tradycję
Logo Instytutu Pileckiego

Nowoczesność dziś i sto lat temu - jest tematem polsko-niemiecko-izraelskiego projektu "Ćwiczenie nowoczesności/Exercising modernity/Modernität üben". To pilotażowy program wymiany intelektualnej, artystycznej i naukowej, skierowany do zainteresowanych kulturą i historią Polski, Niemiec oraz Izraela. Trwa rekrutacja uczestników, którzy w ramach programu wezmą udział m.in. w warsztatach, seminariach i kursach.

Jak mówi dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski, projekt ma łączyć narody i tradycję, umożliwiając lepsze zrozumienie współczesności. "Chcemy na podstawie doświadczenia historycznego, kulturowego i związanego z architekturą, zainspirować współczesnych, młodych przedstawicieli różnych dyscyplin i kierunków, a także zaproponować im refleksję nad tym, jak definiować nowoczesność w świecie Unii Europejskiej, demokracji i XXI wieku" - powiedział dyrektor Instytutu Pileckiego.

Jak mówi kuratorka projektu Hanna Radziejowska, program składa się z dwóch części - interdyscyplinarnej szkoły oraz programu stypendialnego. ,Rekrutacja trwa do niedzieli. Kandydaci muszą przedstawić swoje portfolio, cv, a także poinformować czym zajmują się w swojej pracy badawczej lub działalności artystycznej. Na tej podstawie zostanie wybranych 16 osób, które wezmą udział w dwóch październikowych zjazdach - w Gdyni i Bernau pod Berlinem.

W ramach zajęć prowadzonych przez wykładowców z Polski, Niemiec i Izraela, zaplanowano warsztaty, seminaria i wykłady. Następie uczestnicy przygotują własne projekty naukowe i artystyczne. Autorzy najciekawszych otrzymają stypendia.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt