Logo Polskiego Radia
Print

Irlandzka poetka z nagrodą im. Zbigniewa Herberta

IAR
Dariusz Adamski 06.03.2018 09:05
  • Nuala Ni Dhomhnaill laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2018. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
  • Znamy laureatkę Nagrody im. Zbigniewa Herberta. Rozmowa Klaudiusza Madeji[posłuchaj]
Poetka Nuala Ni Dhomhnaill została laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2018
Członek jury Jurij Andruchowycz podczas konferencji w Teatrze Polskim w Warszawie, na której ogłoszono nazwisko Laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2018. Laureatką nagrody została irlandzka poetka Nuala Ni Dhomhnaill. Członek jury Jurij Andruchowycz podczas konferencji w Teatrze Polskim w Warszawie, na której ogłoszono nazwisko Laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2018. Laureatką nagrody została irlandzka poetka Nuala Ni Dhomhnaill. PAP/Paweł Supernak

Nagroda przyznawana jest od 2013 roku za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Herberta.

Jury złożone z wybitnych światowych twórców i znawców literatury uznało, że twórczość irlandzkiej poetki tworzącej w języku gaelickim jest "aktem ratowania języka z pozoru skazanego na zagładę, gestem przeciwstawiania się kulturowej unifikacji". Ukraiński poeta Jurij Andruchowycz podkreślał, że Nuala Ni Dhomhnaill, ratując język gaelicki i pracując dla niego, tworzy w tym języku zjawiska nie foklorystycznie marginalne, ale w skali najbardziej współczesnych tendencji poezji światowych.

Jurorzy podkreślali, że przypomina się tutaj postawa samego Herberta, w słynnej „Modlitwie Pana Cogito - podróżnika” proszącego: „żebym rozumiał innych ludzi inne języki inne cierpienia".

Sekretarz nagrody Andrzej Franaszek tłumaczył, że chodzi o szacunek dla różnorodności kulturowej. Przypominał, że Zbigniew Herbert wychowywał się i dojrzewał w wielonarodowym, wielokulturowymi wieloreligijnym Lwowie lat 20.i 30.

Z przyznania nagrody irlandzkiej poetce cieszy się wdowa po patronie wyróżnienia Katarzyna Herbert. „To niezwykła poetka, czuła, nastrojowa, a przy tym mocna. Herbert zawsze cenił i lubił kulturę irlandzką; coś go w niej nastrajało. Myślę, że dla niego to byłby wielki prezent - ta laureatka” - powiedziała Katarzyna Herbert.

Nuala Ni Dhomhnaill odbierze nagrodę podczas uroczystej gali 10 maja 2018 w Teatrze Polskim w Warszawie.

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to pierwsze tego typu wyróżnienie o światowym zasięgu wręczane w Polsce. W ubiegłym roku jury nagrodziło Breytena Breytenbacha - południowoafrykańskiego poetę, jednego z najbardziej cenionych twórców języka afrikaans, przeciwnika apartheidu i wieloletniego więźnia politycznego. Dwa lata temu nagroda została przyznana szwedzkiemu poecie, dramaturgowi i prozaikowi Larsowi Gustafssonowi. Nie zdążył on jednak przed śmiercią odebrać nagrody. Trzy lata temu - po raz pierwszy - otrzymał ją polski poeta Ryszard Krynicki. Dwie poprzednie zdobyli Amerykanie: William Stanley Merwin i pochodzący z Serbii Charles Simic.

Polskie Radio jest patronem medialnym nagrody.

Z sekretarzem nagrody, Andrzejem Franaszkiem, rozmawiał Klaudiusz Madeja.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt