Logo Polskiego Radia
Print

Białoruś: kolędy przy pomniku Adama Mickiewicza

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 25.12.2017 02:26
  • Kolędowanie pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Relacja Włodzimierza Paca
"Łączył Polaków, Białorusinów, Litwinów i inne narodowości". Polacy kolędowali pod pomnikiem Adama Mickiewicza
Foto: Włodzimierz Pac/IAR

Około 100 osób kolędowało pod pomnikiem Adama Mickiewicza w stolicy Białorusi. Złożyli też u stóp wieszcza wiązankę białych i czerwonych róż oraz zapalili znicze. W tym roku mija 219. rocznica urodzin poety.

Uczestnicy uroczystości najpierw modlili się w stołecznym kościele pod wezwaniem świętych Szymona i Heleny. Potem przeszli pod pomnik. Ksiądz Uładzisłau Zawalniuk, proboszcz kościoła w rozmowie z Polskim Radiem zwrócił uwagę, że to już 10 kolędowanie pod pomnikiem Mickiewicza w Mińsku. "Dziękujemy Bogu, że tyle lat my tu przychodzimy. Postać Adama Mickiewicza łączy" - powiedział inicjator spotkań, ksiądz Zawalniuk.

Ambasador Polski na Białorusi Konrad Pawlik zwrócił uwagę, że dobrze się stało, iż w Wigilię Bożego narodzenia przy pomniku wieszcza mogą spotkać się Polacy, Białorusini oraz przedstawiciele innych narodów . - Adam Mickiewicz łączył Polaków, Białorusinów, Litwinów i inne narodowości naszego regionu - powiedział dyplomata.

Na uroczystości obecna była również prezes mińskiego oddziału Związku Polaków na Białorusi Helena Marczukiewicz. "Każdego roku 24 grudnia przychodzimy tu pod pomnik z wielką przyjemnością na spotkanie z naszym rodakiem" - mówi Helena Marczukiewicz, która pochodzi z okolic mickiewiczowskiego Nowogródka.

Na kolędowaniu pod pomnikiem Adama Mickiewicza obecni byli również przedstawiciele białoruskiej inteligencji, między innymi przewodniczący Białoruskiej Fundacji Kultury Tadeusz Strużecki i były minister kultury Białorusi Anatol Butewicz.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt