Logo Polskiego Radia
Print

75. Konkurs Szopek Krakowskich

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 07.12.2017 12:17
  • 75. Konkurs Szopek Krakowskich [posłuchaj]
Złożony zostanie wniosek o wpisanie szopkarstwa na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO
Szopka krakowska, Bronisław Pięcik, MHK, 1998Szopka krakowska, Bronisław Pięcik, MHK, 1998Rafał Korzeniowski CC BY-SA 3.0 (źr. Wikipedia)

Do 75. Konkursu Szopek Krakowskich zgłoszono już ponad sto konstrukcji. Od rana autorzy ustawiają swoje konstrukcje wokół pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym.

Laureatów w czterech kategoriach konstruktorskich i kilku wiekowych, poznamy w niedzielę. Od poniedziałku wszystkie zgłoszone do konkursu szopki będzie można zobaczyć oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Celestacie.

Zwyczaj budowania i chodzenia z szopkami narodził w w XIX wieku wśród murarzy i pracowników budowlanych z okolic Krakowa, którzy w zimie szukali zarobku. Konkurs i wystawa organizowane są od 1937 roku.

Przedstawiciele ministerstwa kultury i władz miasta wiosną złożyli wniosek o wpisanie szopkarstwa na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. To pierwszy polski wniosek o wpis na listę, która ma ponad 300 pozycji.

IAR/PP

Laureatów w czterech kategoriach konstruktorskich i kilku wiekowych poznamy w niedzielę. Od poniedziałku wszystkie zgłoszone do konkursu szopki będzie można zobaczyć oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Celestacie.
Zwyczaj budowania i chodzenia z szopkami narodził w w XIX wieku wśród murarzy i pracowników budowlanych z okolic Krakowa, którzy w zimie szukali zarobku. Konkurs i wystawa organizowane są od 1937 roku.
Przedstawiciele ministerstwa kultury i władz miasta wiosną złożyli wniosek o wpisanie szopkarstwa na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. To pierwszy polski wniosek o wpis na listę, która ma ponad 300 pozycji.Laureatów w czterech kategoriach konstruktorskich i kilku wiekowych poznamy w niedzielę. Od poniedziałku wszystkie zgłoszone do konkursu szopki będzie można zobaczyć oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Celestacie. Zwyczaj budowania i chodzenia z szopkami narodził w w XIX wieku wśród murarzy i pracowników budowlanych z okolic Krakowa, którzy w zimie szukali zarobku. Konkurs i wystawa organizowane są od 1937 roku. Przedstawiciele ministerstwa kultury i władz miasta wiosną złożyli wniosek o wpisanie szopkarstwa na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. To pierwszy polski wniosek o wpis na listę, która ma ponad 300 pozycji.
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt