Logo Polskiego Radia
Print

Nowa kolekcja militariów w Muzeum Wojska Polskiego

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 06.12.2017 15:46
  • Antoni Macierewicz o nowej kolekcji militariów [posłuchaj]
W zbiorach znalazły się między innymi czapka-maciejówka marszałka Józefa Piłsudskiego
Czapka - maciejówka Marszałka Józefa Piłsudskiego Czapka - maciejówka Marszałka Józefa Piłsudskiego PAP/Rafał Guz


Nowa kolekcja militariów w Muzeum Wojska Polskiego. W zbiorach znalazły się między innymi czapka-maciejówka marszałka Józefa Piłsudskiego oraz fotografia z jego autografem.

Minister obrony Antoni Macierewicz, który uczestniczył w otwarciu wystawy, powiedział, że kolekcja pozwoli zrozumieć historię oręża polskiego. Szef MON podkreślił, że wystawa to wiele różnorodnych artefaktów, które obrazują polskie wojsko w II RP. "Jak wyglądali żołnierze, oficerowie. Jakim sprzętem się posługiwali i jak walczyli." - mówił na otwarciu wystawy minister Antoni Macierewicz.

Obecny w muzeum wiceminister obrony Michał Dworczyk podkreślił z kolei, że kolekcja została zakupiona dzięki środkom z budżetu MON. Dodał, że to największe zbiory, jakie trafiły w ostatnim czasie do muzeum. W dodatku - jak mówił wiceminister - to w całości polskie militaria. Michał Dworczyk zwrócił uwagę, że wśród eksponatów jest między innymi kombinezon lotniczy. Do tej pory muzealnicy dysponowali tylko jednym takim eksponatem z Katynia.

Zbiory zaprezentowane dziś w Muzeum Wojska Polskiego liczą około 1800 eksponatów. Będą w przyszłości częścią wystawy obrazującej i opisującej XX-lecie międzywojenne. Ekspozycja ma powstać w nowej siedzibie muzeum, na warszawskiej Cytadeli.

PAP/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt