Logo Polskiego Radia
Print

Sympozjum o królowej Bonie w Bari

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 04.12.2017 15:00
  • Profesor Zbigniew Kadłubek o wielkiej, historycznej roli Bony w Polsce [posłuchaj]
Rozmowy o wspólnej historii to element polsko-włoskiego tygodnia kultury
Portret Bony, ok. 1550 r., autor nieznany. Żródło: WikipediaPortret Bony, ok. 1550 r., autor nieznany. Żródło: WikipediaAutor nieznany (domena publiczna)


Podczas polsko-włoskiego tygodnia kultury w Bari na tamtejszym uniwersytecie odbyło się sympozjum poświęcone królowej Bonie, jej czasom i historycznym związkom Polski i Włoch. Tydzień kultury zorganizowany został w 500 rocznicę zaślubin Bony Sfrozy, księżnej Bari, z Zygmuntem Starym.
W sympozjum w wypełnionej po brzegi auli uniwersytetu udział wzięli wybitni znawcy epoki z Polski i Włoch. Profesor Zbigniew Kadłubek mówił o wielkiej, historycznej roli Bony w Polsce. Polskiemu Radiu powiedział: „Myślę, że przybycie Bony było przłomowym momentem. To był też czas Reformacji i rożnych innych wielkich wydarzeń. I Bona z tym swoim myśleniem renesansowym, antyhabsburskim, wmieszała się w to wszystko”.
Profesor Mimma Pasculi Ferrara mówiąc o przywiązaniu Bony do Polski wskazała na jej grobowiec w bazylice św. Mikołaja w Bari: „Dwie postaci kobiece: jedna symbolizuje Apulię, a druga Polskę. Nad nimi św. Mikołaj i patron Polski św. Stanisław”.
Dziś na zamku w Bari odbędzie się uczta z potrawami, jakie za królowej Bony podawano na Wawelu.

tags: historia
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt