Logo Polskiego Radia
Print

Stanisław Wyspiański wraca do Krakowa

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 27.11.2017 15:10
  • Wystawa o Stanisławie Wyspiańskim w Krakowie [posłuchaj]
Po kilku latach przerwy będzie tam wystawa poświęcona twórczości wybitnego dramaturga, poety i malarza
Autoportret Stanisława Wyspiańskiego Foto: Wikimedia Commons/Domena PublicznaAutoportret Stanisława Wyspiańskiego Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Stanisław Wyspiański wraca do Krakowa. Po kilku latach przerwy będzie tam wystawa poświęcona twórczości wybitnego dramaturga, poety, malarza i projektanta. Dziś Muzeum Narodowe w Gmachu Głównym otworzy wystawę prezentująca pełną kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego. Trafiły na nią głównie grafiki, obrazy, pastele, fragmenty utworów, ale też projekty witraży i wzory mebli.

W sumie to blisko pół tysiąca prac Stanisława Wyspiańskiego - mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie - Andrzej Betlej.

Na ekspozycji nie zabraknie nawiązań do słynnych witraży artysty - zwiedzający po raz pierwszy będą mogli zobaczyć między innymi w całości projekt słynnego witrażu „Bóg Ojciec”.

Do 2012 roku prace Stanisława Wyspiańskiego były prezentowane w Kamienicy Szołayskich przy Placu Szczepańskim. Wtedy też zapadła decyzja o wykorzystaniu kamienicy do wystaw zmiennych, a dzieła artysty trafiły do renowacji. W tym czasie konserwatorzy odnowili między innymi 47 rysunków i grafik oraz 50 pasteli. Blisko 200 prac zyskało nowe oprawy i ramy.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt