Logo Polskiego Radia
Print

Wystawa „Krzysztof Kieślowski – Ślady i pamięć”

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 24.11.2017 20:05
Wystawa w Wiedniu daje miłośnikom kina jedyną w swoim rodzaju możliwość przyjrzenia się bliżej życiu reżysera
Foto: Kornelia Wróbel/Instytut Polski w Wiedniu

15 grudnia 2017 roku w wiedeńskim Volkstheater odbędzie się premiera sztuki „Dziesięć przykazań“ w reżyserii Stephana Kimmiga, oparta na filmach Krzysztofa Kieślowskiego pod tytułem „Dekalog”. Dzięki współpracy Instytutu Polskiego w Wiedniu, wiedeńskiego Volkstheater, jednego z najważniejszych austriackich teatrów, oraz Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowany został bogaty program towarzyszący, mający przybliżyć wiedeńskiej publiczności osobę oraz twórczość polskiego reżysera. W jego ramach w Volkstheater otwarta została wystawa pt. „Krzysztof Kieślowski – Ślady i pamięć”.

Wystawa „Krzysztof Kieślowski – Ślady i pamięć”, prezentująca liczne zdjęcia, wycinki z gazet, plakaty, recenzje oraz publikacje, daje miłośnikom kina jedyną w swoim rodzaju możliwość przyjrzenia się bliżej życiu prywatnemu oraz zawodowemu reżysera. Materiał do wystawy udostępnili m.in. Maria Kieślowska, Marta Kieślowska, Zbigniew Preisner, Krzysztof Piesiewicz, Irena Strzałkowska, Europejska Akademia Filmowa, Filmoteka Narodowa, Film Polski Agencja Promocji, Szkoła Filmowa w Łodzi i Muzeum Kinematografii.

/

Zgromadzonych gości powitał podczas otwarcia dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu Rafał Sobczak wspólnie z dyrektor artystyczną Volkstheater Anną Badorą, pochodzącą z Polski reżyser teatralną, która ma za sobą długoletnią karierę jako kierownik artystyczny teatrów w krajach niemieckojęzycznych.

„Dzisiejsze otwarcie wystawy ma dla mnie szczególne znaczenie, ponieważ okazało się ono możliwe wyłącznie dzięki tak wspaniałej kooperacji trzech instytucji. We współpracy z dyrektor artystyczną Anną Badorą oraz dramaturgiem Rolandem Kobergiem, którym w tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować, udało nam się umożliwić wiedeńskiej publiczności obejrzenie tej ważnej i interesującej wystawy przygotowanej przez Muzeum Kinematografii w Łodzi” – mówił podczas otwarcia wystawy dyrektor Rafał Sobczak.

Dramaturg Roland Koberg opowiedział zgromadzonej publiczności historię powstania sztuki opartej na filmach Kieślowskiego, a aktorzy Volkstheater odczytali tekst archiwalnego wywiadu z Kieślowskim.

/

„Krzysztof Kieślowski uznawany jest za jednego z najsłynniejszych reżyserów filmowych XX wieku, który szczególną sławę zdobył właśnie dzięki telewizyjnemu cyklowi filmowemu pt. „ Dekalog” oraz trylogii „Trzy kolory”. Ponad 21 lat po śmierci tego genialnego reżysera jego filmy, które stały się również podstawą do stworzenia scenicznej adaptacji, zostaną zaprezentowane w Austrii po raz kolejny i wydają się być tak samo aktualne dziś, jak przed laty” – mówił dyrektor Sobczak.

Wystawa stanowi jednak tylko jedną z części bogatego programu poświęconego Kieślowskiemu. Dla zainteresowanych organizatorzy przygotowali również tzw. kino domowe pod hasłem „Dziesięć przykazań w dziesięciu odcinkach”. Kieślowski zaplanował „Dekalog“ z myślą o telewizji – dziesięć przykazań wyemitowanych zostało w Telewizji Polskiej w dziesięciu odcinkach w latach 1988-89. Trzygodzinna wersja sceniczna „Dekalogu” Kieślowskiego w reżyserii Stephana Kimmiga na deskach Volkstheater w Wiedniu poprzedzona będzie pokazem dziesięciu godzinnych filmów polskiego reżysera, wyświetlanych w specjalnie do tego przygotowanym pomieszczeniu, w atmosferze kina domowego Volkstheater – każdego dnia prezentowana będzie kolejna część „Dekalogu”.

Wystawę pt. „Krzysztof Kieślowski – Ślady i pamięć” można oglądać w foyer Volkstheater do końca stycznia 2018 roku.

Źródło: Instytut Polski w Wiedniu/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt