Logo Polskiego Radia
Print

Śladami Zbigniewa Herberta w Austrii

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 22.11.2017 12:03
Instytut Polski w Wiedniu, zaprosił wszystkich zainteresowanych na spotkanie poświęcone życiu i twórczości poety
Foto: Kornelia Wróbel/Instytut Polski w Wiedniu

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta – poety, dramaturga i eseisty, jednego z polskich kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla – w związku z przypadającą 28 lipca 2018 roku 20. rocznicą śmierci pisarza. Nawiązując do inauguracji Roku Herberta, Instytut Polski w Wiedniu, 21 listopada zaprosił wszystkich zainteresowanych na spotkanie poświęcone życiu i twórczości poety.

Podczas wtorkowego spotkania o związkach autora „Pana Cogito” z Austrią – tych literackich, ale także tych osobistych – opowiedzieli licznie zgromadzonej publiczności, w tym studentom Uniwersytetu Wiedeńskiego, uznani badacze twórczości Zbigniewa Herberta – Henryk Citko, kierownik Archiwum Zbigniewa Herberta w Zakładzie Rękopisów Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz Andrzej Franaszek – biograf poety. Dyskusję poprowadził prof. dr hab. Alois Woldan, kierujący Instytutem Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego, który odczytał również wybrane wiersze Herberta.

„Zbigniew Herbert był bez wątpienia jednym z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku. Jako laureat wielu polskich i zagranicznych nagród literackich i jeden z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy był mistrzem, nie tylko artystycznym, ale także przewodnikiem duchowym i moralnym. Należy również podkreślić, że Herbert był wielkim patriotą, dla którego historia Polski miała ogromne znaczenie” – mówił dyrektor Instytutu Polskiego Rafał Sobczak, otwierając wtorkowe spotkanie.

/

O wizytach Herberta w Austrii oraz relacjach prasowych i radiowych ze spotkań autorskich pisarza w Wiedniu mówił Henryk Citko. Publiczność miała również okazję obejrzenia fragmentu filmu dokumentalnego w języku niemieckim pt. „Portret polskiego pisarza” (niem. „Portrait des polnischen Schriftstellers”) oraz odsłuchania audycji radiowej z tamtego okresu. Andrzej Franaszek opowiedział m.in. o znajomości pisarza z austriacką aktorką Angeliką Hauff oraz odczytał fragment biografii Herberta swojego autorstwa – z licznymi cytatami z listów poety, która ukaże się w księgarniach w roku 2018.

Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924 we Lwowie, zmarł 28 lipca 1998 w Warszawie. Jako poeta zadebiutował w roku 1950, jednak pierwszą książkę poetycką („Struna światła”) wydał dopiero w 1956 roku. Jego najbardziej znane dzieło „Pan Cogito” ukazało się w roku 1974. Herbert mieszkał i tworzył m.in. we Francji, Niemczech, Austrii i Włoszech. W roku 1965 jako pierwszy pisarz w historii został laureatem Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej, przyznawanej początkowo pod nazwą Nagroda im. Nikolausa Lenaua. W swoich wierszach Herbert poruszał tematy etyki, moralności, godności człowieka, cierpienia, pamięci i przyjaźni.

Źródło: Instytut Polski w Wiedniu/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt