Logo Polskiego Radia
Print

Rozpoczął się festiwal polskiego kina "Ciak Polonia"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 22.11.2017 09:04
  • Rzym: rozpoczął się festiwal polskiego kina "Ciak Polonia".mp3
Widzowie w Rzymie, w ciągu pięciu dni obejrzą 25 filmów, w tym tak głośnie produkcje jak "Ostatnia rodzina"
Foto: pixabay.com/Creative Commons Public Domain CC0

W Rzymie rozpoczął się 5. festiwal polskiego kina „Ciak Polska”. Widzowie w ciągu pięciu dni obejrzą 25 filmów - w tym tak głośnie produkcje jak "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego czy "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego. Projekcje będą odbywały się w dwóch prestiżowych salach: „Cinema Trevi” i „Casa del Cinema”. Obie sale położone są w samym sercu miasta.

Festiwal zainaugurował film Andrzeja Wajdy „Smuga cienia”. Potem pokazano „Pojedynek” Ridleya Scotta. Oba obrazy to ekranizacje opowiadania Josepha Conrada także zatytułowanego "Pojedynek". Organizatorka festiwalu, dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Agnieszka Bender tłumaczy Polskiemu Radiu jak ważne jest podkreślanie, że Joseph Conrad Korzeniowski był Polakiem: „Obchodzimy rok Conrada Korzeniowskiego. Stwierdziliśmy, że część naszego festiwalu poświęcimy temu znakomitemu autorowi, który oczywiście tutaj we Włoszech często brany jest za Anglika”.

W repertuarze festiwalu jest też nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Wenecji dokument Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego „Książę i Dybuk” o pochodzącym z Polski reżyserze i producencie Michale Waszyńskim.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt