Logo Polskiego Radia
Print

12. Warszawski Festiwal "Niewinni Czarodzieje"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 20.11.2017 20:18
Program imprezy poświęcony jest "kulturalnym chuliganom" - prekursorom, reprezentantom kontrkultury
Foto: 1944.pl

Rozpoczął się 12. Warszawski Festiwal "Niewinni Czarodzieje". Program imprezy poświęcony jest "kulturalnym chuliganom" - prekursorom, reprezentantom kontrkultury, którzy na przestrzeni XX wieku swoją twórczością inspirowali i wzbudzali w odbiorcach potrzebę zmian.

Podczas tegorocznego festiwalu przywołane zostaną zjawiska muzyczne, które na przestrzeni stulecia zmieniały swoją pozycję w kulturalnej hierarchii - wyjaśnia zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego i pomysłodawca festiwalu, Dariusz Gawin. Jego zdaniem, w historii kultury formy muzyczne, które rodzą się w niższych sferach, po latach stają się elementami kultury wyższej. Podczas imprezy przywołane zostaną trzy fale, które w danym okresie budziły w społeczeństwie bunt i potrzebę wypowiadania się poprzez sztukę. Jak dodaje Dariusz Gawin, w latach 30. był to jazz, w 60. - bigbit, a w 90. - hip-hop. "Na co dzień serce polskiej muzyki bije w stolicy, więc chcieliśmy pokazać trzy pokolenia twórców, które współkształtowały warszawską i polską scenę muzyczną" - podkreśla Dariusz Gawin.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które współorganizuje imprezę, Jan Ołdakowski zapowiada, że na zakończenie festiwalu wystąpi legenda polskiego i światowego jazzu, jedyny Polak, który zagrał z Milesem Davisem - Michał Urbaniak. Jak dodaje, ponadto zaplanowano zajęcia inspirowane programem Adama Słodowego, które poprowadzą jego spadkobierczynie -"Majsterki", czy spotkanie poświęcone historii warszawskich podwórek.

W programie znalazł się także dancing w Hali Gwardii. Podczas wieczoru zabrzmią utwory z nowej płyty Jazz-Bandu Młynarski-Masecki- "Noc w wielkim mieście" - mówi jeden z liderów zespołu Jan Młynarski. Jak dodaje, muzycy odwołując się do tradycji orkiestr jazzowych międzywojnia, przypomną twórczość takich postaci jak: Adam Aston, Henryk Wars i Artur Gold.

Dla uczestników festiwalu przygotowano również wystawę fotografii Marka Karewicza oraz warsztaty kulinarne i taneczne. Impreza potrwa do 25 listopada.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt