Logo Polskiego Radia
Print

Piotr Gliński: nakłady na kulturę wzrosły o 20 proc.

IAR / PAP
Dariusz Adamski 17.11.2017 13:17
  • Piotr Gliński: w dwa lata o 20 proc. wzrósł budżet na kulturę (IAR)
Wzrost budżetu na kulturę o jedną piątą to podstawowy sukces w ostatnich dwóch latach - mówił wicepremier Gliński
Wicepremier i minister kultury Piotr GlińskiWicepremier i minister kultury Piotr GlińskiPAP/Paweł Supernak

Udało nam się zwiększyć budżet na kulturę o ponad 20 proc., dzięki czemu wyniosły one ponad 4 mld zł, to jest ponad 1 proc. budżetu państwa - powiedział w piątek na konferencji prasowej podsumowującej dwa lata ptacy MKiDN wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Wicepremier @PiotrGlinski podsumowuje ostatnie dwa lata pracy #MKiDN pic.twitter.com/CSDzlf0onG

— Ministerstwo Kultury (@MKiDN_GOV_PL) 17 listopada 2017

- Udało nam się zwiększyć budżet na kulturę, mniej więcej o 20 proc. wzrósł budżet, do ponad 4 mld zł - powiedział Gliński. - Na pewno te podstawowe wydatki na kulturę będą realizowane, to jest ponad 1 proc. budżetu państwa - podkreślił.

Piotr Gliński: nie mam nic przeciwko zburzeniu Pałacu Kultury i Nauki

Dodał, że w tym czasie MKiDN powołało nowe instytucje: Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego, Polską Operę Królewską, Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą (od 1 stycznia 2018 r. rozpoczyna formalną działalność), Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury (od 1 stycznia 2018 r.).

Dekoncentacja mediów: czekamy na decyzje polityczne

Projekty ustawy, bo jest kilka alternatywnych propozycji, są gotowe, czekamy na podjęcie decyzji politycznej - powiedział w piątek na konferencji prasowej wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, pytany czy dekoncentracja mediów została odłożona w czasie.

- Projekty ustawy, bo jest kilka alternatywnych propozycji, są gotowe, natomiast to jest kwestia uzgodnień politycznych, ponieważ my musimy się zdecydować na pewną formę funkcjonowania mediów, które maja być regulowane przez tą regulację - powiedział na konferencji prasowej Gliński. - Czekamy na podjęcie decyzji politycznej - dodał.

Na pytanie, czy to jest priorytetowa ustawa dla ministerstwa, odpowiedział: "To jest jedna z ważnych ustaw oczywiście, regulujących funkcjonowanie kultury medialnej, czyli obszaru mediów w Polsce i oczywiście jest to ważna ustawa". - Nie powiem, że priorytetowa, bo ja mam kilka bardzo ważnych ustaw, uważam priorytetowych, czy kilkanaście nawet - podkreślił minister kultury.

Nowe instytucje

Gliński mówił też o pięciu nowych, przekształconych i uratowanych instytucjach kultury: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Państwowy Instytut Wydawniczy, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, Studio Filmowe KRONIKA Polskiej Kroniki Filmowej, Studio Miniatur Filmowych w Warszawie.

Konferencja podsumowująca dwa lata pracy Min. Kultury i Dziedzictwa Narodowego #Dobre2lata https://t.co/Mop0SUFyWU

— Wiadomości PR (@Wiadomosci_PR) 17 listopada 2017

Gliński dodał, że ministerstwo kultury tworzy "zupełnie nową instytucję naukową – Instytut Solidarności i Męstwa". Jego zadaniem będzie honorowanie osób, które pomagały Polakom w czasie II wojny światowej i w latach powojennych. Instytucja ta wzmocni potencjał polityki historycznej państwa.

PAP/IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt