Logo Polskiego Radia
Print

Ukraina: przyznano nagrodę im. Josepha Conrada

IAR / PAP
Dariusz Adamski 16.11.2017 09:35
  • Ukraina: Kateryna Kałytko laureatką literackiej nagrody im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Relacja Pawła Buszko
Pisarka Kateryna Kałytko została laureatką fundowanej przez Instytut Polski w Kijowie nagrody im. Josepha Conrada
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnePexels/Negative Space/CC0 License

To wyróżnienie uznawane jest za jedną z najważniejszych nagród literackich na Ukrainie. - Stoję w tym miejscu w momencie poważnego zaostrzenia stosunków ukraińsko-polskich. Gorące głowy mówiły mi, że nominanci tej nagrody powinni odmówić udziału w tej uroczystości. Jestem temu przeciwna. Polska jest dla naszego dyskursu i dla nowej Europy bardzo ważna - mówiła ukraińska pisarka podczas uroczystości.

Kałytko jest pisarką i tłumaczką, autorką sześciu zbiorów poezji oraz dwóch książek. Jako zwyciężczyni konkursu otrzymała 3 tysiące euro oraz półroczne stypendium w Polsce.

Nagroda im. Conrada przyznawana jest co dwa lata od 2007 r. Jej pierwszym laureatem był pisarz Taras Prochaśko. W 2009 r. w konkursie zwyciężył Serhij Żadan, pisarz i tłumacz z Charkowa, a w 2011 r. lwowska pisarka Natałka Sniadanko. W 2013 r. laureatką Nagrody Conrada została pisarka Tania Malarczuk, zaś w 2015 r. Sofia Anduchowycz.

Joseph Conrad urodził się w 1857 r. w Berdyczowie na Ukrainie jako Józef Teodor Konrad Korzeniowski. W 1889 r. napisał swoją pierwszą powieść "Szaleństwo Almayera", która ukazała się drukiem sześć lat później. Sławę przyniosła mu wydana w 1916 roku powieść "Gra losu", publikowana wcześniej w odcinkach w dzienniku "New York Herald". Wiele jego utworów jest opartych na wątkach autobiograficznych. Do najwybitniejszych powieści należą: "Lord Jim" (1900), "Jądro ciemności" (1902), "Tajfun" (1902), "Tajny agent" (1907). Pisarz zmarł w 1924 r. w Anglii.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt