Logo Polskiego Radia
Print

Wystawa dokumentów o zagładzie Żydów

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 15.11.2017 14:53
  • Wystawa dokumentów o zagładzie Żydów. Relacja Michała Fedusio.mp3
W Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie otwarta została wystawa „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”
Warszawskie Getto. Foto: Wikimedia Commons/Bundesarchiv, N 1576 Bild-003/ Herrmann, Ernst (CC-BY-SA 3.0)Warszawskie Getto. Foto: Wikimedia Commons/Bundesarchiv, N 1576 Bild-003/ Herrmann, Ernst (CC-BY-SA 3.0)

Na ekspozycji po raz pierwszy w Polsce udostępnione zostały dokumenty z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. W uroczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda.

Wystawa ma na celu przybliżenie osób, które tworzyły Archiwum i to co w nim zostało zawarte, mówi dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, profesor Paweł Śpiewak. Współkuratorka wystawy Anna Duńczyk-Szulc podkreśla, że na ekspozycji zostały pokazane oryginalne archiwalia czasu II wojny światowej. Jedna z projektantek wystawy Aneta Faner zwraca uwagę na surową konstrukcję wystawy.

Celem Ringelbluma i grupy Oneg Szabat było dokumentowanie wszystkiego, co działo się z Żydami podczas II wojny i okupacji niemieckiej. Zbiór obejmuje ponad 20 tysięcy jednostek archiwalnych poświęconych tragedii Żydów - nie tylko w getcie warszawskim.

Relację z otwarcia wystawy przygotował Michał Fedusio.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt