Logo Polskiego Radia
Print

Konstanty Gorski - wybitny kompozytor i wielki patriota

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 10.11.2017 15:10
  • Dr Grzegorz Seroczyński, historyk, dyplomata, były Konsul Generalny RP w Charkowie opowiada o życiu i twórczości Konstantego Gorskiego
Dr Grzegorz Seroczyński: Ten skrzypek, kompozytor, działacz społeczny jest postacią niezasłużenie zapomnianą
Konstanty Gorski, wirtuoz skrzypiec, kompozytor, działacz społecznyKonstanty Gorski, wirtuoz skrzypiec, kompozytor, działacz społecznyFoto: wikipedia.org/domena publiczna

"Konstanty Gorski choć niemal całe dorosłe życie spędził w Imperium Rosyjskim, to jednak natychmiast po odzyskaniu przez Polskę niepodległości powrócił do Ojczyzny, by po pięciu latach skromnie zejść ze sceny życia i muzyki" - mówi o kompozytorze dr Grzegorz Seroczyński, historyk, dyplomata, który od lat stara się tego wielkiego Polaka i wybitnego muzyka przywrócić naszej pamięci.

"Twórczość Konstantego Gorskiego mocno związana była z kulturą ojczystego narodu — wykonywano ją i w salach koncertowych i w małych salonach, lecz tak się złożyło, że nikt nie upamiętnił znakomitego kompozytora, nie rozpowszechnił jego twórczości, nie umieścił go w należnym mu miejscu historii muzyki. Gdy umarł, po prostu o nim zapomniano. Musimy to zmienić" - przekonuje dr Grzegorz Seroczyński i nie szczędzi trudu by upowszechniać wiedzę o tym wyjątkowym twórcy, pisząc o nim i wydając płyty z jego utworami.

Z dr Grzegorzem Seroczyńskim, dyplomatą, historykiem i byłym Konsulem Generalnym RP w Charkowie, rozmawiała Halina Ostas.

Audycję zrealizowała i oprawiła muzyką Magdalena Górecka-Balcer.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt