Logo Polskiego Radia
Print

Rok 2018 rokiem Zbigniewa Herberta

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 30.10.2017 12:34
  • Rozmowa z z Francesco Cataluccio, przyjacielem Zbigniewa Herberta i tłumaczem jego poezji na język włoski [posłuchaj]
"Nike która się waha" - to hasło wieczoru poetyckiego, który odbył się z okazji 93. rocznicy urodzin poety
Zbigniew HerbertZbigniew HerbertFot. PAP/CAF-Piotr JANOWSKI /AW/

W Pałacu Rzeczpospolitej spotkali się bliscy artysty i jego przyjaciele. Polskie Radio było patronem medialnym wydarzenia.

Głównym punktem wieczoru była rozmowa redaktora włoskich wydań dzieł Witolda Gombrowicza czy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - Francesco Catalucciego z polskim pisarzem Pawłem Huelle. Jej tematem była twórczość Zbigniewa Herberta. Podczas wieczoru można było też wysłuchać wierszy poety w interpretacji Mai Komorowskiej.

Prezes Fundacji imienia Zbigniewa Herberta Maria Dzieduszycka powiedziała , że dzięki takim działaniom udaje się utrzymać pamięć o poecie. O tym może jej zdaniem świadczyć pełna sala i obecność osób w różnym wieku - zarówno młodzieży, jak i osób starszych.

Sejm przyjął dziś przez aklamację uchwałę o ustanowieniu roku 2018 rokiem Zbigniewa Herberta. 28 lipca przyszłego roku minie 20 lat od jego śmierci.

Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924 roku we Lwowie. Był poetą, dramatopisarzem, eseistą, autorem sztuk scenicznych i tłumaczem poezji francuskiej. Zmarł 28 lipca 1998 roku w Warszawie. Pośmiertnie został odznaczony Orderem Orła Białego.

O życiu i twórczości Zbigniewa Herberta z Francesco Cataluccio, przyjacielem Zbigniewa Herberta i tłumaczem jego poezji na język włoski rozmawiał Klaudiusz Madeja.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt