Logo Polskiego Radia
Print

Rafał Sobczak odznaczony medalem „Flame of Peace”

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 23.10.2017 15:15
Dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu Rafał Sobczak odznaczony medalem dla zasłużonych na rzecz pokoju
Foto: Kornelia Wróbel/ Instytut Polski w Wiedniu

W piątek, 20 października dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, I radca Rafał Sobczak otrzymał z rąk Arcyksiężnej Herty Margarete Habsburg-Lothringen oraz Arcyksięcia Sandora Habsburg-Lothringen honorowe odznaczenie „Flame of Peace”.

Podczas uroczystej gali w sali reprezentacyjnej wiedeńskiego Ratusza, podsumowującej rok pracy stowarzyszenia Association for Furtherance of Peace, reprezentowanego przez przewodniczącą Hertę Margaretę Habsburg-Lothringen oraz wiceprzewodniczącego Sandora Habsburg-Lothringen, wręczone zostały medale „Flame of Peace” dla zasłużonych na rzecz pokoju. Odznaczenie, obok dyrektora Rafała Sobczaka, otrzymała również m.in. wieloletnia dyrektor Słowackiego Instytutu Kultury w Austrii, Alena Heribanova.

/

Jak poinformowano w laudacji, dyrektor Rafał Sobczak jest piątym Polakiem w historii, któremu zdecydowano się przyznać to szczególne odznaczenie. W laudacji zwrócono przede wszystkim uwagę na działania, jakie podczas kierowania przez dyrektora Sobczaka Instytutem Polskim w Wiedniu podjęte zostały w ramach przywracania pamięci o byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym w Gusen. Stowarzyszenie przypomniało również okres pełnienia przez dyrektora Sobczaka obowiązków rzecznika prasowego MSZ.

„Odbieram to wyróżnienie jako szczególny gest dla naszej działalności – działalności Instytutu Polskiego w Wiedniu i jego wkładu w rozbudowę relacji w ramach dyplomacji publicznej i kulturalnej. Cieszy mnie także, że tego rodzaju instytucje dostrzegają naszą pracę, co pośrednio wpływa na pozytywny wizerunek naszego kraju w Wiedniu” – mówił podczas gali wręczenia dyrektor Sobczak.

Wyróżnienie „Flame of Peace” przyznawane jest przez Association for Furtherance of Peace, politykom, dyplomatom, przedstawicielom mediów oraz organizacjom sektora pozarządowego, które w szczególny sposób zasłużyły się na rzecz pokoju na świecie. Symboliczny płomień ma wspomagać odznaczonych w efektywnym, kompetentnym i odpowiedzialnym pełnieniu ich funkcji.

Stowarzyszenie Association for Furtherance of Peace prowadzi szeroko zakrojoną działalność społeczną, charytatywną, a także wspiera współpracę Austrii z państwami w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Źródło: Instytut Polski w Wiedniu/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt