Logo Polskiego Radia
Print

Album "Inside Poland" Mariana Schmidta

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 04.10.2017 10:18
  • Rozmowa Katarzyny Semaan z Marianem Schmidtem na temat albumu "Inside Poland" [posłuchaj]
Opowieść o Polsce lat 70’ oraz o klimacie PRL-u. Premiera książki odbyła się w Domu Spotkań z Historią
Juwenalia krakowskie, fot. Marian SzmidtJuwenalia krakowskie, fot. Marian Szmidt

Codzienność komunistycznej Polski, posiedzenia peerelowskiego sejmu, różne wydarzenia społeczno-polityczne, fotografie polityków i zwykłych ludzi, uroczystości religijne – to wszystko można znaleźć w najnowszym albumie „Inside Poland” Mariana Schmidta, znanego fotografa i cenionego pedagoga.

„Inside Poland” to wybór przeszło stu prac, prezentowanych wcześniej na wystawie w Domu Spotkań z Historią, które autor wykonał podczas swych podróży po Polsce. Są to fotografie z reporterskich cykli z lat 70., kilkanaście współczesnych zdjęć z Polski, a także wysublimowane, ponadczasowe fotografie.

Czarno-białe fotografie przywołują klimat PRL-u i pozwalają dzisiejszemu odbiorcy zauważyć zmiany, jakie zaszły w naszym kraju w minionych dekadach. Nie są to jednak zwyczajne zdjęcia dokumentalne; autor, utrwalając ówczesną rzeczywistość, tworzy jednocześnie własną opowieść o życiu i kondycji człowieka. Malarskie kadry wywołują w widzach różne emocje: radość, smutek, zdziwienie, melancholię. To fotografia przepełniona głębokim humanizmem.

W rozmowie z Katarzyną Semaan Marian Schmidt opowiedział o Polsce, jaką zobaczył w latach 70’ oraz o klimacie PRL-u. Zdradził także, jak wyglądała praca nad zdjęciami i w jakich warunkach powstawały.

Matertiały prasowe/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt