Logo Polskiego Radia
Print

Doświadczenia kobiet w czasach nazizmu i stalinizmu

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 23.09.2017 13:36
  • Książka "Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach stalinizmu nazizmu" [posłuchaj]
„Przetrwałam” to piętnaście intymnych historii z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA
Fot. DSHFot. DSH

Jak wyglądał powrót do życia po traumie niemieckich obozów, sowieckich łagrów, czy więzień w stalinowskiej Polsce? Jakie były dalsze losy więźniarek Ravensbrück, Auschwitz-Birkenau, Workuty, Fordonu? Jak ich doświadczenia wpłynęły na życie ich rodzin, ich dzieci? Na ile umiały o tym opowiedzieć?

Na te pytania odpowiada najnowsza publikacja opracowana przez Marię Buko, Katarzynę Madoń-Mitzner oraz Magdę Szymańską.

Bohaterki książki opowiadają o tym, jak przeżyły uwięzienie i jak je zapamiętały. Jak zmagały się ze wspomnieniami oraz z fizycznym i emocjonalnym spustoszeniem. To przede wszystkim opowieści o wchodzeniu w dorosłość i stawaniu się kobietą w nieludzkich, tragicznych warunkach wszechobecnej przemocy. To uniwersalne historie o tym, jak okrutnie i trwale „wielka historia” potrafi zaburzyć indywidualne losy, powodując traumę całych rodzin/pokoleń. To, co działo się z bohaterkami tej książki po wyjściu na wolność, to niezwykle ważny zapis kondycji emocjonalnej polskiego społeczeństwa po II wojnie.

Zachowane w opowieściach wątki biograficzne, wspomnienia z dzieciństwa i młodości oraz relacje z życia po powrocie sprawiają, że mamy do czynienia z pełnowymiarowymi portretami kobiet, a nie tylko ofiar represji. Książka ta jest też paradoksalnie manifestem kobiecej siły. Każda z bohaterek daje świadectwo niezwykłego hartu ducha i woli przetrwania.

Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA to największy w Polsce zbiór relacji świadków historii XX wieku. Liczy ponad 5500 wywiadów biograficznych nagranych w technice audio lub wideo udostępnianych w DSH oraz w internecie. Obok relacji gromadzone są także zdjęcia archiwalne (około 30000) oraz dokumenty. Więcej informacji: audiohistoria.pl, relacjebiograficzne.pl.

Więcej na temat publikacji w rozmowie Katarzyny Semaan z Maria Buko i Katarzyną Madoń - Mitzner z Domu Spotkań z Historią.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt