Logo Polskiego Radia
Print

"Tadeusz Kościuszko - człowiek idei"

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 19.09.2017 12:00
  • Wojciech Kalwat z Muzeum Historii Polski opowiada, min. o zainteresowaniach Tadeusza Kościuszki [posłuchaj]
Taki tytuł nosi wystawa, na którą w związku z obchodami Roku Tadeusza Kościuszki zaprasza Muzeum Historii Polski
Wystawa plenerowa "Tadeusz Kościuszko- człowiek idei". Foto: MHPWystawa plenerowa "Tadeusz Kościuszko- człowiek idei". Foto: MHP

Ekspozycja jest instalacją plenerową, wykorzystującą nowoczesne środki wystawiennicze. Ikonografia, cytaty i teksty korespondują z rozwiązaniami graficznymi oraz multimediami. Na multimedialnych ekranach widzowie mogą zobaczyć m.in. animacje bitew z udziałem Kościuszki, a nawet dokonać wyboru potyczki, którą chcą oglądać, a także dokonać zbliżeń postaci.

Na wystawie prezentowane są pomniki i kopce poświęcone Naczelnikowi oraz znaki pieniężne z wielu krajów świata. Na odrębnym ekranie w ruchomej formie pokazane są twarze Kościuszki z wielu obrazów, wykonywanych przez znanych artystów. Multimedia są uzupełnione planszami z tekstami na temat życia, walki i myśli polskiego bohatera. Na ekspozycji zobaczyć można również fragmenty fabularnego filmu o Kościuszce z 1938 roku i posłuchać muzyki przez niego skomponowanej.

Muzeum przygotowało także pakiet edukacyjny dla uczniów i nauczycieli, dotyczący Tadeusza Kościuszki i czasów, w których żył.

23 września odbędą się także spacery śladami warszawskiej insurekcji kościuszkowskiej – o godz.11.00 proponujemy spacer rodzinny a o godz.13.00 spacer dla dorosłych uczestników. Obowiązuje rejestracja, dostepna na stronie MHP.

Ekspozycja przybliża sylwetkę wielkiego Polaka, obywatela Francji, Ameryki i Europy, ale także człowieka idei i działania, który służbie wolności poświęcił całe życie. Muzeum pokazuje zarówno znane, jak i nieznane momenty z jego biografii, wielkie dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy. Część ekspozycji poświęcona jest prywatnemu życiu Naczelnika: miłości i pasjom, którym się oddawał.

„Wystawą o Tadeuszu Kościuszce chcemy zaintrygować i sprowokować do refleksji nad losami nie tylko Naczelnika w sukmanie, ale i dziejami Polski” – podkreślił dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Wystawa „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” jest również dostępna w wersji internetowej na platformie Google Arts & Culture (www.wystawy.muzhp.pl).

Ekspozycja, przygotowana w wersji polsko-angielskiej, udostępniona odwiedzającym nieodpłatnie, czynna jest całą dobę.

Więcej o ekspozycji, jak i o samym Tadeuszu Kościuszce w rozmowie z Katarzyną Semaan mówi Wojciech Kalwat - kurator wystawy.

Materiały prasowe/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt