Logo Polskiego Radia
Print

Rusza 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

IAR
Dariusz Adamski 18.09.2017 09:48
  • Rozpoczyna się 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. O szczegółach - Witold Banach (IAR)
  • 42. Festiwal Polskich Fimów Fabularnych w Gdyni. Relacja Klaudisza Medei mp3
Do soboty wielbiciele polskiego kina będą mogli obejrzeć ponad 150 filmów, w tym produkcje fabularne czy dokumenty
Sala kinowa- zdjęcie ilustracyjneSala kinowa- zdjęcie ilustracyjneIAR/Łukasz Kowalski

Do Konkursu Głównego zostało zakwalifikowanych 17 produkcji, które powalczą o Grand Prix Festiwalu, czyli Złote Lwy.

Swoje najnowsze produkcje w Konkursie Głównym pokażą między innymi: Agnieszka Holland - film "Pokot" oraz Robert Gliński - film "Czuwaj", Maria Sadowska zaprezentuje film "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej". W Konkursie Głównym startuje też film Juliusza Machulskiego pod tytułem "Volta" oraz "Ptaki śpiewają w Kigali" w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.

O Złote Lwy powalczy też 8 debiutów reżyserskich oraz 2 drugie filmy. Wśród debiutantów jest Konrad Łęcki, który pokaże film "Wyklęty" o losach żołnierzy antykomunistycznego podziemia po zakończeniu II wojny światowej. Z kolei Maciej Sobieszczański pokaże film "Zgoda", który ukazuje tragiczne działania Urzędu Bezpieczeństwa na Śląsku w 1945 roku.

Przewodniczący rady programowej festiwalu Wojciech Marczewski podkreślił, że taka liczba debiutów pokazuje siłę polskiego kina. Reżyser wyjaśnił, że 10 na 17 filmów zrobili młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają swoje kariery. Wojciech Marczewski dodał, że jest duża grupa młodych filmowców, którzy mają coś do powiedzenia i wiedzą jak to powiedzieć.

Festiwal, podczas wieczornej gali, otworzy animacja "Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugha Welchmana. To pierwsza pełnometrażowa animacja malarska. Każdą z 65 tysięcy klatek filmu namalowano ręcznie. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy na ekranie ożywili rzeczywistość znaną z obrazów van Gogha.

Na tegorocznym festiwalu nie zabraknie też filmów klasyków polskiego kina. W programie znajdzie się sekcja Czysta klasyka - In Memoriam, która przywoła dzieła twórców, którzy niedawno odeszli - Janusza Głowackiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Ptaka czy Krzysztofa Krauze.

W trakcie Festiwalu, reżyser między innymi seriali "Wojna domowa", "Czterdziestolatek" czy filmu "Dzięcioł", Jerzy Gruza otrzyma "Platynowe Lwy" za całokształt osiągnięć artystycznych.

Ponadto publiczność będzie mogła obejrzeć 7 wybranych koprodukcji ze znaczącym polskim udziałem, pokazy specjalne czy filmy animowane. W Gdyni odbędą się też debaty, prezentacje książek o kinie, wystawy oraz spotkania z twórcami.

Festiwal zakończy się 23 września. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Radiowa Jedynka i Program Trzeci Polskiego Radia.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt