Logo Polskiego Radia
Print

Sukces polskiego kina w Kanadzie

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 27.08.2017 12:00
  • Polskie akcenty na 42. Międzynarodowym Festiwalu w Toronto [posłuchaj]
Filmy współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w programie 42. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto
Jakub Gierszał w filmie "Pomiędzy słowami". Fot. Olaf TryznaJakub Gierszał w filmie "Pomiędzy słowami". Fot. Olaf Tryzna

Współfinansowane przez PISF filmy: „Pomiędzy słowami” w reżyserii Urszuli Antoniak, „Rodzina na sprzedaż” w reżyserii Diego Lermana ze zdjęciami Wojciecha Staronia, „W cieniu drzewa” w reżyserii Hafsteinna Gunnara Sigurðssona ze zdjęciami Moniki Lenczewskiej oraz „Kapitan” w reżyserii Roberta Schwentke znalazły się w programie 42. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

Małgorzata Szumowska obok Chena Kaige i Wima Wendersa zasiądzie w jury istniejącego od 3 lat konkursu Platform.

"W czwartek Michael, młody niemiecki prawnik skupiony na swojej karierze, odmawia wzięcia sprawy afrykańskiego uchodźcy. Chce wiedzieć dlaczego jego szef i przyjaciel Franz przekazuje tę sprawę właśnie jemu. W piątek Michael, polski imigrant, wita po polsku swojego ojca Stanisława. To ich pierwsze spotkanie. Michael został wychowany przez matkę w Polsce w przekonaniu, że jego ojciec nie żyje. Teraz Michael, człowiek który do wszystkiego doszedł sam, ma jeden weekend na poznanie swojego stwórcy – obcego, zmęczonego życiem, dalekiego od symbolicznej postaci Ojca. Weekend, który miał zamknąć przeszłość, otworzył traumę bycia niekochanym. Po wyjeździe Stanisława w poniedziałek, Michael zaczyna inaczej widzieć swoje życie w Berlinie. Jest tu tolerowany. Czy czuje się kochany?" - piszą producenci obrazu.

Film "Pomiędzy słowami" na kanadyjskim festiwalu będzie miał swoją światową premierę w sekcji Contemporary World Cinema.

Urszula Antoniak jest autorką scenariusza i reżyserką filmu, będącego polsko-holenderską koprodukcją. Autorem zdjęć do "Pomiędzy słowami" jest holenderski operator Lennert Hillege. W filmie główne role zagrali Jakub Gierszał i Andrzej Chyra. Polskim producentem jest firma Opus Film, stronę holenderską reprezentuje Family Affair Films. Film ma już agenta sprzedaży - jest nim firma Global Screen. Polska premiera "Pomiędzy słowami" odbędzie się w Konkursie Głównym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Koprodukcje współfinansowane przez PISF w Toronto

Również w sekcji Contemporary World Cinema prezentowana będzie współfinansowana przez PISF międzynarodowa koprodukcja "Rodzina na sprzedaż" w reżyserii Diego Lermana, ze zdjęciami Wojciecha Staronia. Malena (38) jest lekarką z klasy średniej. Mieszka w Buenos Aires. Niedawno utraciła dziecko. Po tym traumatycznym doświadczeniu wyrusza w podróż, aby adoptować noworodka z biednej rodziny w północnej Argentynie. W trakcie podróży Malena zaczyna się wahać, odczuwa dylematy moralne. Zastanawia się, do czego może się jeszcze posunąć, aby stworzyć rodzinę, o jakiej marzy?

"Rodzina na sprzedaż" ("Una Especie De Familia"/"A Sort of Family") powstała w koprodukcji polsko-argentyńsko-brazylijskiej. Polskim producentem jest Staron-Film. To druga współpraca Staron-Film z Diego Lermanem. Podobnie jak w przypadku pierwszego filmu "Pod ochroną" scenariusz do "Rodziny na sprzedaż" napisał reżyser we współpracy z Maríą Meirą.

"W cieniu drzewa"

W tej samej sekcji zostanie pokazana współfinansowana przez PISF islandzko-duńsko-polska koprodukcja "W cieniu drzewa" ("Under the Tree"/"Undir Trenu") w reżyserii Hafsteinna Gunnara Sigurðssona. To tragikomiczna historia rodzinna, która zgłębia różne zagadnienia wspólnego życia. Główny bohater, Atli, jest oskarżony o zdradę, wyrzucony z własnego domu i zmuszony wprowadzić się do rodziców. Była narzeczona, matka jego dziecka, całkowicie odcina go od siebie i skutecznie uniemożliwia mu kontakt z czteroletnią córeczką. W tym samym czasie, powraca dawny spór między rodzicami Atli’ego, a ich sąsiadami. Konflikt z dnia na dzień eskaluje. Kłótnia dotyczy starego, pięknego drzewa, które stoi w ogrodzie rodziców i rzuca cień na taras sąsiadów. Sąsiedzi żądają ścięcia drzewa, ale rodzice nie chcą tego nawet słuchać. Powoli Atli mimowolnie zostanie wciągnięty w niesmaczny konflikt, podczas gdy jego własne problemy osiągną nowy wymiar.

Autorką zdjęć do filmu jest Monika Lenczewska. Producentem filmu jest Netop Films (Islandia), a koproducentami Madants (Klaudia Śmieja, Beata Rzeźniczek - Polska), Profile Pictures (Dania) One Two Films (Niemcy). Film był współfinansowany przez: Icelandic Film Center, Eurimages, Nordisk Film & TV Fond, Polski Instytut Sztuki Filmowej, DiFactory, Danish Film Institute, ZDF/ARTE. Światowym agentem sprzedaży filmu jest New Europe Film Sales.

"Kapitan" ("Der Hauptmann") w sekcji Special Presentations

W prestiżowej sekcji pokazującej najnowsze dokonania światowej kinematografii zostanie pokazana niemiecko-francusko-polska koprodukcja "Kapitan" ("Der Hauptmann") w reżyserii Roberta Schwentke. Bedzie to światowa premiera filmu, którego koproducentem ze strony polskiej jest firma Opus Film.

"Kapitan" to opowieść o niemieckim dezerterze, który w ostatnich tygodniach kwietnia 1945 r. podaje się za wyższego oficera i specjalnego wysłannika Hitlera. Wykorzystując chaos i zamieszanie, podporządkowuje sobie oddział podobnych maruderów, uciekinierów i dezerterów. Współfinansowany przez PISF projekt był rozwijany w ramach Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego. Produkcja była realizowana także na polskich terenach z udziałem polskich profesjonalistów branżowych.

"Scaffolding" i "Miracle" w sekcji Discovery

Wsród 45 tytułów prezentowanych w sekcji Discovery, gdzie bedzie można obejrzeć najnowsze odkrycia światowego kina znalazł się współfinansowany przez PISF film "Scaffolding" - koprodukcja pomiędzy izraelskim Green Productions a polską Film Produkcją Stanisława Dziedzica i firmą produkcyjną Mastershot oraz izraelskim United King. Scenarzystą i reżyserem filmu jest Matan Yair. Autorem zdjęć jest Bartosz Bieniek. Światowa premiera filmu odbyła się w sekcji ACID 70. Festiwalu Filmowego w Cannes.

"Miracle" to debiut litewskiej reżyserki Egle Vertelyte. Akcja filmu rozgrywa się w roku 1992 na Litwie, gdzie po zmianie systemu pracowita Irena za wszelką cenę stara się utrzymać gospodarstwo rolne. W jej życie wkracza niespodziewanie przebojowy Amerykanin, który obiecuje uratować farmę. Czy jednak jego intencje są czyste? Film jest litewsko-bułgarsko-polską koprodukcją. Jedną z głównych ról zagrał w filmie Daniel Olbrychski. Polskim producentem jest Orka Studio (Jacek Kulczycki, Magdalena Zimecka i Radosława Bardes). Za montaż filmu odpowiadała Milenia Fiedler, autorem muzyki jest Krzysztof A. Janczak, dźwięk przygotował Wojciech Mielimąka w CafeOle a zgranie odbyło sie UchoStudio - Franek Kozłowski. PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej wspiera zagraniczną promocję filmu.

Polski film w sekcji Wavelengths

Krótkometrażowy film eksperymentalny "Yeti" Wojciecha Bąkowskiego zostanie pokazany w sekcji Wavelengths, prezentującej nowe spojrzenie na kino i sztuki wizualne. Ośmiominutowy film polskiego artysty to połączenie realizacji lo-fi video oraz animacji komputerowej. Warto podkreślić, iż filmy Wojciecha Bąkowskiego były już wcześniej prezentowane na festiwalu w Toronto w 2013 r. ("Suchy pion") oraz 2015 r. ("Analiza wzruszeń i rozdrażnień") także w sekcji Wavelengths.

10 września, 19:15 TBLB 3 (TIFF Bell Lightbox Cinema) - pokaz w ramach programu filmów krótkometrażowych Wavelengths 3: Figures in a Landscape.

Małgorzata Szumowska w jury sekcji Platform

Małgorzata Szumowska obok Chena Kaige i Wima Wendersa zasiądzie w jury istniejącego od 3 lat konkursu Platform, w którym zostanie zaprezentowanych 12 filmów z całego świata. Jak mówi dyrektor festiwalu Piers Handling sekcja ta ma na celu "zaprezentowanie twórczych postaw reżyserów, którzy bezustannie poszerzają granice sztuki i są przykładem odważnego, dynamicznego i wyjątkowego głosu w kinie". Warto dodać, iż w 2015 r. w jury konkursu Platform zasiadała Agnieszka Holland.

Polskie filmy w Toronto

W ciągu kilku ostatnich edycji MFF w Toronto filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej zawsze były obecne w programie wydarzenia i rekomendowane kanadyjskiej i światowej widowni przez dyrektora festiwalu Piersa Handlinga. W Toronto prezentowano m.in. "Essential Killing" i "11 minut" Jerzego Skolimowskiego, "Powidoki" Andrzeja Wajdy, "Idę" Pawła Pawlikowskiego, "W ciemności" Agnieszki Holland, "Zaćmę" Ryszarda Bugajskiego, "33 sceny z życia", "Sponsoring" i "BODY/CIAŁO" Małgorzaty Szumowskiej, "Różę" Wojciecha Smarzowskiego, "Galerianki" i "Bejbi Blues" Katarzyny Rosłaniec, "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego czy "Chrzest" i "Demona" Marcina Wrony.

42. MFF w Toronto (TIFF) odbędzie się w dniach 7 - 17 września.

Z reżyserem filmu "Pomiędzy słowami" Urszulą Antoniak i współproducentką filmu "Kapitan" Ewą Puszczyńska rozmawia Katarzyna Semaan.

KS/PISF

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt