Logo Polskiego Radia
Print

Spektakl o okrucieństwie wojny w hołdzie Powstańcom

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 01.08.2017 15:54
  • Andrzej Seweryn o "Dzienniku Czeczeńskim Poliny Żerebcowej "
W 73. rocznicę Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania wystawi spektakl o wojnie widzianej oczami dziecka
Olena Gorbenko

W 73. rocznicę Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania wystawi spektakl o wojnie widzianej oczami dziecka. "Dziennik Czeczeński Poliny Żerebcowej " to uniwersalna opowieść o życiu w zrujnowanym mieście. Takim miastem była Warszawa 1944 roku, Grozny 1994 roku czy Aleppo w roku 2016 i obecnie.

Autorka od 9 roku życia, przez 10 lat, robiła osobiste zapiski. W tym czasie przez jej miasto, Grozny, przetoczyły się dwie wojny, pozostawiając je w ruinie.

Fragmenty jej dzienników odczyta Andrzej Seweryn. Pomysłodawcą przedstawienia jest rosyjski reżyser Iwan Wyrypajew. Jak podkreśla reżyser, pamiętniki pokazują aktualny i uniwersalny obraz wojny "Jest tylko jedna wojna , która trwa i trwa bez końca i nie jest ważne, gdzie się toczy - w Polsce, w Rosji czy w Syrii" - powiedział reżyser.

Andrzej Seweryn, aktor, podkreśla, że dzienniki Poliny były dla niego wyzwaniem, ale są też doznaniem piękna: "Polina na końcu ma 19 lat, więc jest opisane 10 lat z jej życia. To zresztą stawia wymagania jeśli chodzi o prezentację. Ma miejsce pewna ewolucja bohaterki. Tę wojnę przeżyła i opisała artystka" powiedział Andrzej Seweryn.

Aktor zaznacza, że młodzi Polacy, młodzi Europejczycy, nie powinni stronić od takich tekstów, bo pokazują, czym jest wojna. Widać jak wpływa na zachowania ludzi, którzy - będąc ofiarami - mogą łatwo stać się również prześladowcami. "Pewne reguły przestają obowiązywać i wtedy jest koniec. Do tego nie zawsze przyznają się ludzie, którzy wojnę przeżyli. Zerwanie zasad życia społecznego prowadzi do destrukcji wszystkich - tych, co ocaleli również, ale wszyscy są ofiarami" - powiedział Andrzej Seweryn. Rozmawiała z nim Katarzyna Semaan.Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt