Logo Polskiego Radia
Print

Sentymentalna podróż po Kresach północno-wschodnich

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 14.07.2017 09:25
  • Leksykon zabytków architektury Kresów północno-wschodnich - spotkanie z Magdą i Mirkiem Osip-Pokrywką mp3
Ponad 500 historycznych miejsc prezentuje album Arkad „Leksykon zabytków architektury Kresów północno-wschodnich"
Fragment okładki "Leksykonu zbytków architektury Kresów północno-wschodnich" Wydawnictwa ArkadyFragment okładki "Leksykonu zbytków architektury Kresów północno-wschodnich" Wydawnictwa ArkadyFoto: materiały prasowe

Było już sporo publikacji na ten temat, ta jednak jest zupełnie wyjątkowa, bo systematyzuje współczesną wiedzę o kulturowym dziedzictwie tych ziem. Autorzy Magda i Mirek Osip-Pokrywka podróże po Kresach i katalogowanie zabytków architektury rozpoczęli w 2010 roku. Ich celem było jak najwierniejsze przedstawienie bieżącego stanu tych obiektów. Wykonali gigantyczną pracę, dokumentując najcenniejsze zabytki na dawnych ziemiach i II Rzeczypospolitej, obecnie znajdujących się w granicach Białorusi, Litwy i Obwodu Kaliningradzkiego.

Kolorowe zdjęcia pokazują budowle sakralne – kościoły, klasztory, synagogi, cerkwie, pałace i dwory, miasta, domy, mosty, bramy, cmentarze. Całość ponad 500 obiektów – zilustrowana rzutami, planami oraz fotografiami z 2015 r.

Album wydany, przez Wydawnictwo "Arkady", daje wspaniałą okazję do zapoznania się z obecnym stanem pozostawionego tam dziedzictwa polskiej kultury.

Z Magdą i Mirkiem Osip-Pokrywką, autorami „Leksykonu zabytków architektury Kresów północno-wschodnich" rozmawiała Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt