Logo Polskiego Radia
Print

Jan A.P. Kaczmarek o Transatlantyk Festival

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 12.07.2017 17:30
  • Jan A.P. Kaczmarek o Transatlantyk Festival
Tegoroczny, 7. Transatlantyk Festival rozpoczął się 14 lipca w Łodzi pod hasłem "Siła Kobiety"
Jan AP KaczmarekJan AP KaczmarekFoto: Muzeum Emigracji

Laureat Oscara, Jan A.P. Kaczmarek powiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy, że w następstwie blisko trzydziestu lat spędzonych Stanach Zjednoczonych patrzy na nasze współczesne problemy z globalnego punktu widzenia. Światowej sławy kompozytor wyznał, że Trasatlantyk Festival założył 7 lat temu, bo przez lata pracy w studiu muzycznym, rozbudował w sobie głód inspirujących spotkań z ludźmi.

Zapowiadając program tegorocznego Transatlantyk Festival, którego jest twórcą, dodał, że dla niego to jest festiwal idei. Tegoroczny, 7. Transatlantyk Festival rozpocznie się 14 lipca w Łodzi pod hasłem "Siła Kobiety". Kompozytor podkreśla, że ta siła jest jednym z wyraźniejszych znaków ostatnich lat. Wśród 300 filmów na Transatlantyku wiele będzie tę siłę kobiety pokazywać.

14 lipca podczas wieczoru otwarcia odbędzie się Wielkie Czytanie Kobiet, którego sensem jest uchwycenie energii płynącej z literatury z Siłą Kobiety w roli głównej - podkreślają organizatorzy festiwalu. Całość w interakcji z festiwalową Transatlantyk Symphony Orchestra, m.in z muzyką Jana A.P. Kaczmarka, w reżyserii Marii Sadowskiej.

Jan A.P. Kaczmarek podkreślił, że w tym roku gościem specjalnym Transatlantyku będzie amerykański gwiazdor Edward Norton. Aktor spotka się z publicznością w ostatnim dniu festiwalu w Łodzi, 21 lipca, a później aktor pojawi się na gali zamknięcia.

Wśród gości festiwalu będą inne wielkie osobistości światowego kina: Lucrecia Martel (reżyserka m.in "Bagna" i "Kobiety bez głowy"), Michael Seresin (autor zdjęć m.in. "Harry Angel", "Ptasiek", "Harry Potter i Więzień Azkabanu", "Ewolucja Planety Małp". Przybędzie też Jean Michel Bernard (francuski kompozytor muzyki do filmów Michela Gondry'ego, m.in. "Jak we śnie" oraz "Be Kind Rewind").


Z Janem AP Kaczmarkiem, światowej sławy kompozytorem, laureatem Oscara rozmawiał Klaudiusz Madeja.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt