Logo Polskiego Radia
Print

71. Jubileuszowe Spotkanie Ossolińskie we Lwowie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 21.06.2017 14:00
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński złożył wizytę na Ukrainie
Leopolis Львів Lwów Lemberg Leopolis Львів Lwów Lemberg Foto: Wikipedia/domena publiczna

Udział w 71. Jubileuszowym Spotkaniu Ossolińskim, zwiedzanie obiektów, w których prowadzone są prace konserwatorskie finansowane przez MKiDN oraz złożenie wieńców w miejscach pamięci narodowej były głównymi punktami wizyty wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Wicepremier Gliński był gościem organizowanego pod patronatem Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie 71. Jubileuszowego Spotkania Ossolińskiego poprzedzonego wernisażem wystaw z okazji 200-lecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich „Ossolineum: zbiory lwowskie”. Spotkania Ossolińskie, w których uczestniczą przedstawiciele kultury, nauki i polityki, są jednym z elementów stałej współpracy Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu i Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy.

Szczególne znaczenie dla ochrony wspólnego dziedzictwa Polski i Ukrainy mają prace konserwatorskie i dokumentacyjne prowadzone we Lwowie, systemowo podejmowane od 2008 roku dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z reprezentantami miejskich władz i służb konserwatorskich. Prace konserwatorskie są finansowane w ramach Programu MKiDN „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą” i „Miejsca Pamięci Narodowej za granicą”. Wicepremier Piotr Gliński odwiedził bazylikę archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (łacińską), w której już od połowy lat 90. XX wieku trwają prace nad restauracją i renowacją wyposażenia, katedrę ormiańską, gdzie restaurowane są m.in. dekoracyjne malowidła ścienne autorstwa Jana H. Rosena i kościół pojezuicki, obecnie greckokatolicką cerkiew Sił Zbrojnych Ukrainy garnizonu lwowskiego - trwają tam prace nad renowacją cennych barokowych polichromii. Ponadto odwiedził Cmentarz Łyczakowski, gdzie finansowana ze środków polskiego resoru kultury i koordynowana przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego konserwacja nagrobków realizowana jest przez zespoły polsko-ukraińskie. Złożył również wizytę w greckokatolickim archikatedralnym soborze św. Jura we Lwowie i w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.

Wicepremier Gliński złożył wieńce w miejscach pamięci narodowej – na Cmentarzu Obrońców Lwowa (Orląt Lwowskich) oraz przy pomnikach zamordowanych Profesorów Lwowskich na Wzgórzach Wuleckich i w Czarnym Lesie koło Iwano-Frankiwska (d.Stanisławowa), miejscach straceń ponad 200 Polaków z okresu okupacji hitlerowskiej. Podczas wizyty w Iwano-Frankiwsku wicepremier Gliński zapoznał się z projektem odbudowy obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego na górze Pop Iwan w paśmie Czarnohory, dofinansowanym ze środków MKiDN, a realizowanym we współpracy ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i Przykarpackim Uniwersytetem Narodowym.

W trakcie wizyty wicepremier Piotr Gliński spotkał się z przedstawicielami polskich organizacji działających na terenie Ukrainy.

Źródło: niezalezna.pl/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt