Logo Polskiego Radia
Print

"Bellmer. Niebiografia" - portret surrealisty z Katowic

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 16.06.2017 17:24
  • Marek Turek o komiksie "Bellmer. Niebiografia"
Marek Turek w swoim komiksie przedstawia jednego z najbardziej wpływowych artystów XX wieku
Fragment komiksu "Bellmer. Niebiografia"Fragment komiksu "Bellmer. Niebiografia"Marek Turek

W styczniu 2011 roku miasto Katowice przystąpiło do starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jednym z elementów programu miała być realizacja trzech albumów komiksowych o ludziach związanych z miastem.
Tak się dziwnie złożyło, że niejaki Marceli Szpak miał sen, że w ramach tego projektu musi powstać komiks o Hansie Bellmerze, i że musi go zrealizować Marek Turek. Co ciekawe, od pewnego czasu Marek Turek zastanawiał się, dlaczego nikt jeszcze nie zrobił komiksu o Hansie Bellmerze. A potem przyszedł czerwiec i Europejską Stolicą Kultury 2016 został Wrocław, a plany wydawnicze Katowic rozpłynęły się jak śnieg w lipcu.
Minęło kilka lat i komiks ten jednak powstał, wbrew przeciwnościom losu i na przekór wielu niechętnym samemu Bellmerowi, historia artysty wyklętego podana w wersji komiksu bez słów. Nie tyle wierna biografia, co mocno osadzona w realiach impresja o życiu i twórczości jednego z najbardziej kontrowersyjnych – ale i wpływowych – artystów XX wieku.

W styczniu 2011 roku miasto Katowice przystąpiło do starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jednym z elementów programu miała być realizacja trzech albumów komiksowych o ludziach związanych z miastem - jednym z nich miał być album o surrealiście Hansie Bellmerze. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 przypadł Wrocławowi, ale album i tak doczekał się po latach swojej premiery.

"Niebiografia" autorstwa Marka Turka to oniryczna impresja o życiu i twórczości jednego z najbardziej kontrowersyjnych – ale i wpływowych – artystów XX wieku. Z autorem komiksu rozmawiał Przemysław Pawełek.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt